Yabancı Dil Öğrenimi

Yabancı bir dil öğrenmek, insanın bilmediği bir şehre gitmesi gibidir. Gittiği bu şehrin, kendi yaşayıp büyüdüğü şehirle benzerlikleri ve farklılıkları olabilir.

Herkesin gittiği yabancı şehri öğrendiği gibi yine herkeste yabancı bir dil öğrenebilir, sadece biraz zamana ve doğru çalışmaya ihtiyacı vardır.

Dil öğrenimi doğru şekilde yapıldığı takdirde çok eğlenceli olmasıyla birlikte yanlış teknikler de dil öğreniminden soğutacaktır.

Dil öğrenme imkanları geçmişten günümüze oldukça gelişti. Eski zamanlarda hem dil bilene hem kitaplara ulaşmak zordu. Günümüzde ise hepsi oldukça kolay.

Bunların yanı sıra, geçmişte olsun, günümüzde olsun teknikler pek de değişmiş değil, sadece bunlara ulaşma imkanı gelişmiştir. Okuma, yazma, dinleme ve konuşma yeteneklerini geliştirme teknikleri her zaman benzerlik gösterir.

Peki dil öğrenmede en önemli faktör nedir? Öğretmen mi, öğrenci mi? Bunların her ikisinin de önemli olmasıyla birlikte, günümüzde öğrencinin rolü daha çoktur. Öğrenmek için öğretmen de ders materyali de oldukça bol. Birinin yöntemini sevmezse bir başkasını seçebilir. Eski günlerde olsa zar zor bir öğretmen bulurdu ve alabildiği tek şey öğretmeninin kendisine sundukları olurdu.

Günümüzde, bir dil öğrenmek istiyorsanız evinizden bile çıkmanıza gerek yok. İnternet bağlantısı ve bir bilgisayarla evinizden öğrenebilme imkanınız var. Hatta, bulunduğunuz ülkeler birbirinden çok uzakta olsa bile öğrendiğiniz dil anadili olan kişilerden birebir ders alabilirsiniz.

Yapmanız gerekenler; internetten dersler izlerken peşi sıra kitaplardan aynı konunun pratiğini yapmanız, bununla birlikte elinizden geldiğince öğrendiğiniz her kelimeyi, ibareyi ve gramer kurallarını yabancılarla konuşarak pekiştirmeniz. Yine bunların yanı sıra mümkün olduğunca çok dinleme etkinliği yapmanız hem dinlemenizi hem de konuşmanızı hızlı bir şekilde ilerletecektir. Kısacası; oku, yaz, dinle ve konuş. İşte hepsi bu.

Yazar: Mehmet PALABIÇAK