Yabancı Dil Testi - YDT Nedir?

En son LYS5 ismiyle tanıdığımız sınavdı YDT. Şimdi yeni sisteme göre ikinci oturumda öğrencilerin Yabancı Dil Testi olarak aldıkları sınavın içeriği aynı ismi yeni hali. Lise öğrencilerinin ilgi alanlarına göre biraz daha kolay olması beklenilen sınav sistemlerinden biridir Türkiye’de yapılan sınavlarla kıyasladığımızda.

Güncellenmiş olarak Yabancı Dil Testi olarak karşımıza çıkan bu sınav şu sıralar tercih dönemi olduğu için özellikle öğrenci, öğretmen, veli olarak her kesimin dilinde olmaya devam ediyor. Gerek soruların zorlaştığı gerek sınavı oluşturan konuların sıra dışılığı gibi birçok varsayımı ya da yorumu duyuyoruz gün be gün.

Her sınavda olduğu gibi her sene daha çok başvuran olurken sınava girmek isteyen, rekabet arttıkça sınırın üstünde çalışmalarını sürdüren öğrenciler de çoğalıyor. Dolayısıyla, her yıl birbirini anımsatan yorumlarla zihinlerimiz meşgul olmak zorunda kalıyor.

Bu yıl yapılan Yabancı Dil Testi nitelik olarak geçen senekilere benzese de kullanılan dil ve cümle yapılarının daha çok dikkat gerektirir olduğunu söyleyebiliriz.

Bu yüzden YDT sınavına çalışırken de kullanmak gereken kaynaklar aslında YDS ile aynı. Bugüne kadar piyasada hem öğretmenler olarak hem de adaylar olarak yardımcı olan temel kaynaklardan vaz geçmememiz gerekir.

Her sınavda olduğu gibi üniversiteye girerken de artık biraz daha akademik dil kullanımı artmış oldu. Öğrencilerin ve öğretmenlerin kaynak seçerken dikkat etmesi gereken şey pratikte işe yarayacak kaynaklar kullanmak. Güncel konuları takip etmek de öğrencilerin gelişimi için önemli.

YDT de diğer bir nokta ise soru çözüm teknikleri geliştirmektir. Bunları zaman zaman öğrenciler de soru tiplerini tanıyarak yapabilmektedir.

Öğretmenlerin de ders anlatım sırasında hangi konunun ne şekilde karşılarına soru olarak çıkabileceğini, hangi kuralın hangi kılıklara bürünüp soru olabileceğini öğrencilere öğretmeleri gerekir.

Bu tarz zaman zaman dili ağırlaşan sınavlarda birkaç teknik bilmek ve soru tiplerini tanımak en önemli yardımcıdır. Ne kadar geniş çapta bir rehbere sahipseniz çevrenizi o kadar aydınlanmış görürsünüz.

CnL olarak biz de her sınav için geliştirdiğimiz soru çözüm tekniklerini öğrencilerimizle paylaşıyoruz ve onları birer test uzmanı olarak sınava yolluyoruz.

Yazar: Duygu ÇAVUŞOĞLU - İngilizce Öğretmeni