Yabancı Dili Nasıl Hızlı Öğrenirim?

Bir dil öğrenmenin belli başlı kuralları vardır. Bunları yapan her kişi öğrenir ancak bazıları vardır ki daha kısa sürede öğrenir ve daha düzgün konuşur ve anlaşmada sıkıntı çekmez. Kendimden örnekler vererek dil öğrenmenin kurallarını nasıl uyguladığımı ve nasıl işe yaradığını anlatmak istiyorum.

Ben İngilizceyi Amerika’da öğrendim. Sen zaten yerinde öğrenmişsin tabi ki konuşursun dediğinizi duyar gibiyim ancak bu doğru değil. İlk dönemimde gittiğim kursta 6 kişilik sınıfta 5 Türk vardık. Biz İngilizceyi öğrenemediğimiz gibi bütün hocalara Türkçeyi öğrettik. Sınıfta birimiz hapşırsa ilk hocalar derdi çok yaşa. Günaydın, iyi akşamlar, nasılsın ve diğerleri. Ortamda pratik yapabileceğiniz bir durum yoksa dil öğrenemezsiniz.

Ben nasıl yaptım? Öncelikle kurallardan ilki olan pratik yapma olayını kendimce geliştirdim. Etrafımda gördüğüm eşyanın isimlerini öğrenip hepsini her gün tekrar ettim. Örneğin; yaşadığım evin karşısında kırmızı boyalı bir ev var. Yeşil ev sağımda kalıyor. Beş dakika sonra x okulunu geçeceğim. Su içiyorum. Ders çalışacağım. Basit ve zor yaptığım her şeyi söylemeye başladım. Bunları söylerken sesli söylemeye dikkat ederdim ki aynı zamanda dinleme konusunda da kendimi geliştirebileyim. Aynı zamanda ayna karşısında da günümü kendime anlatır ve sorular sorar, cevap verirdim. Böylece konuşma dinleme duyularının yanında görme dudak okuma ve mimiklerimi de takip edebiliyordum.

Yerli konuşmacılar ile diyaloglar. Benim bu konuda şanslı olduğum doğrudur. Çok sayıda yerli arkadaşım oldu ancak bunlarla konuşma seviyesine gelene kadar ne yaptım? Bu konuda haberleri takip ettim ve konuşmaları düzgün olan ve çok konuşmalı filmler izlemeye başladım. Gerektiği zamanlarda aynı filmleri tekrar izledim, bazı bölümlerinde durdurdum, ne söylediklerini tekrar ettim ve kendim yeni cümleler kurdum. Ayrıca haber takip etmek belli bir dili öğrenmemi çok kolaylaştırdı. Haberler genelde aynı şeylerden bahsederler ve belli bir kalıp ve konu olur ayrıca dil kullanımları düzgündür. Bu sayede dili ve kelimeleri doğru kullanmayı öğrendim.

Son olarak kelime öğrenme ve ezberleme. Kelime ezberi şarttır ve ilk başta bazı kelimeleri ezberlemek lazımdır. Ben ilk olarak fiilleri ezberledim ve belli başlı birkaç kelime ve bunları kullanırken yeni kelimeler öğrenmeye başladım. Belli bir kelime seviyesinden sonra her gün sadece bir kelime ezberi hedefi koydum. Bunun sonucu olarak yeni ezberlediğim kelimeleri kullanırken başka yeni kelimeler öğrendiğimi gördüm. Bir rakam vermek gerekirse her gün bir kelime ezber hedefim yılda yaklaşık 500 kelime öğrenmeme neden oldu.

Ne tavsiye ederim? Öncelikle pratik yapabilecek bir arkadaş edinin. Türk de olabilir ancak aynı seviyede anlaşabildiğiniz ve eğlenebildiğiniz birisi olsun. Yok mu? Benim yaptığımı yapın ve kendinizle konuşun. Dikkat edin kendinize deli bu dedirtmeyin. Daha sonra haber kanallarını takip edin. Şu anda İngilizce haber kanallarımız var ve onları takip edebilirsiniz ayrıca bu haberleri okuyarak okuma konusunda da kendinizi geliştirebilirsiniz. Son olarak her gün bir kelime hedefini kendinize koyun. Şu anda hiç bilmeyenimiz en az 50 kelime biliyordur ve 150 kelime günlük ihtiyacınızı karşılayacaktır. Yani 3 ayda siz günlük dertlerinizi söyleyebilecek durumda olacaksınız. Bunların hepsini yaparsanız 3 ay sonra benimle pratik yapmak için tek ihtiyacınız beni bulmak veya dışarıya çıkıp bir turistle çok rahat bir şekilde konuşmak. Hepinize kolay gelsin.

Yazar: Bilal ATILGAN