Yaz Tatilinde Neden Özel Ders Almak Gerekiyor?


Yoğun tempolu eğitim döneminden sonra eğlenceli bir tatil her öğrencinin hakkıdır. Okul stresini unutturan, dinlendirici ve yeni deneyimler kazandıracak tatil planı için ebeveynlerin çocuklarına yardımcı olmaları gerekiyor. Ancak uzmanların bir itirazı var. Koca bir yaz döneminin sadece oyunlar, eğlenceler, geziler veya tembellikle geçirilmesi, bir sonraki eğitim dönemine adaptasyonu oldukça olumsuz etkiliyor. 

Oyun, eğlence ve özel ders eğitimleri.

Anne ve babaların çocukları için yaz tatili planı hazırlamaları gerekiyor. Çocuğun kişisel gelişimi, eğitimi ve kendisine güvenini artıracak faaliyetlere katılımın teşvik edilmesi önem ifade ediyor. Bu bakımdan spor okullarına veya sanatla ilgili kurslara göndermek tercih edilebilir. Bunlarla beraber, çocuğun zayıf dersleri üzerine eğilmek de gerekiyor. Zayıf dersle ilgili eksiklikleri tamamlamak için özel ders imkanlarından faydalanılabilir.

Zayıf ders problemini aşmak

Çocuğun zayıf dersleriyle ilgilenmemek, bir sonraki sınıfın zorlu geçmesine neden olabilir. Temeli zayıf olan çocukların sınıftaki başarısı düşer ve kendilerine olan güvenini de azalabilir. Dolayısıyla, anlaşılmayan ve zayıf kalınan konuların yeniden tekrar edilmesi lazımdır. Bunun en iyi yolu ise, birebir eğitimle sağlanabilir.

Yaz tatilinde özel derse olan ilgi daha yoğundur. Çünkü çocukların dinlenme ve oyun oynama zamanında üzerlerindeki stres ve yük azalıyor. Bu da birkaç saatlik derse adapte olmayı güçlendiriyor. Dikkatin derse verilmesi, öğrenmeyi olumlu yönde etkiliyor. Okul döneminde alınan özel dersin etkisi, daha zayıftır. Çünkü hem okulda hem de evde özel ders alan çocukların stresi fazla olabilir. Bu gibi durumu yaşamamak için yaz dönemine birkaç saatlik özel derslerin sıkıştırılması, çocuğun eğitimi için daha uygundur.

Yaz tatilinde bir sonraki sınıfın dersleri üzerine de eğitimler alınabilir. Böylece, gelecek dönemki derslerin rahat anlaşılması sağlanabilir. Sınıf başarısı yükselen öğrencinin kendisine olan güveni artabilir. Okul başarısını katlamak isteyen ebeveynlerin yaz tatilinde çocuklarının derslerinden tamamen kopmalarını önlemeleri lazımdır. Tatilde kitap okumayan, derslerle ilgili eksikliklerini gidermeyen çocukların okul başarısı olumsuz etkilenebilir.