YDS Çalışırken Nelere Dikkat Etmeli? -1

Sınav üstüne sınava girdiğimiz bir dönemde, kamu personeline dil tazminatından tutun da akademisyenliğe girişe kadar herkesin hayatına dokunan belki de en yaygın bilinen sınavdır YDS, nam-ı diğer Yabancı Dil Sınavı. Çoğu kimsenin mustarip olduğu ancak söylemeye pek te istekli olmadığı bir diğer YDS gerçeği ise, hazırlığın çok uzun zaman alması, geçmenin hiç de kolay olmaması ve maalesef tekrar tekrar girme durumunda kalınmasıdır. Öyleyse ne yapmalı nasıl çalışmalı ki hem zamandan hem emeğimizden hem de paramızdan tasarrufta bulunabilelim? Birkaç makaleden oluşan bu yazımız ile sizlere bu konuda yol göstermeyi hedefliyoruz.

Öncelikle, her türlü yüksek hedef gibi YDS gibi bir aşamanın aşılması için de sistematik bir hazırlık ve güçlü bir irade gerekmektedir. Klişe olacak ama nasıl ki suyun taşı delmesi gücünden değil sürekliliğindendir, öyle de YDS’yi aşmanız için süper zeka veya süper yetenekli olmanız değil, kararlı olmanız ve az da olsa sürekli çalışmanız gerekmektedir. 2 sınav arası 6 ay gibi bir zaman varken, bu sürede çok şey yapılabilir. Konu ve kelime tekrarı, hatta soruları tekrar tekrar çözmeniz size eşsiz bir derinlik ve seviye kazandıracaktır. Her defasında farklı bir yönünü göreceksiniz ki, dünyadaki diğer akademik sınavlar gibi ÖSYM sınavları da zaten ezberci değil alternatifli düşünebilen adaylar arıyor. İngilizce ’de 1.000.000 (yazı ile bir milyon ) aşkın kelime varken sınav hazırlayıcıların bu konuda pek de zorlanmayacakları aşikar. Nitekim, restatement soruları ve/ya pasajda geçen kelimenin yerine kullanılabilecek en yakın kelimenin şıklarda geçmesi en sık uygulanan taktiktir.

YDS’nin zorlu parkurunda arabamız kim bilir kaç sefer devrilecek. Denemeler bir türlü istediğimiz gibi gitmeyecek. İnsan emeğinin karşılığını en kısa sürede görmek ister, ama bu belki de mümkün olmayacak. Tüm olumsuzluklara inat, çelikten bir irade ile çalışmaya devam etmeli, hedeften kopmamalı. İşinin ehli bir eğitmen işte bu gibi durumlarda gereklidir, adayı yapabileceğine inandırır, zayıf değil güçlü yönlerini gösterir, gerekirse zayıf yönlerini destekler ve onu tekrar hedefe kilitler.

Bölüm ve soru bazlı tavsiyelerimiz için bizi izlemeye devam edin.

Akademik İngilizce Uzmanı Nihat K.