YDS Çalışırken Nelere Dikkat Etmeli? -2

OKUMA – OKUMA – YİNE OKUMA

Grammar konusunda bilgi beklerken karşınıza OKUMA çıkınca canınız sıkılmış olmalı. Ancak 2013 sonrası, yeni YDS diyebileceğimiz sınavda okumanın dominant ve puan almakta etkin olduğunu belirtmeliyiz. Bir diyalog sorusunun neredeyse yarım sayfa, bir eş anlam cümlesinin bir paragraf kadar uzun olduğunu hatırlayın. Bu kadar metni kısıtlı sürede okuyabilmeniz için iyi bir “okur” olmanız gerek; bir defada, kesintisiz 3 saat kadar İngilizce ile meşgul olabilen, bir makaleyi bir oturuşta okuyabilen bir okur. Peki bu nasıl sağlanabilir?

Başarılı bir okur olmanın yolu iyi bir kelime yeteneği geliştirmek ve düzenli okumaktan geçer. Kelime yeteneği - ezberi DEĞİL. Belli bir listeyi ezberleyerek girenlerin çoğunlukla zorlandıklarını görüyorum çünkü ÖSYM artık düşünerek, problem çözerek okuyan adayları seçiyor. Bunun ne demek olduğu başka bir yazı konusu. Okumaya devam edecek ve dil öğrenme sürecini göz önüne alacak olursak, bir noktada tek yüklemli basit cümleler okuyabilen bir adayın, düzenli çalıştığını ve okuduğunu kabul edersek, belli bir süre sonra birden fazla yüklemi olan, bağlaçlı kompleks cümleleri okuduğuna şahit oluyoruz. Başarılı adaylar okumanın grammar konusunda da çok yardımcı olduğunu belirtiyorlar. Adayın bu aşamaları nasıl kat ettiğini, neden bazı adayların daha hızlı mesafe kat ettiğini tamamen açıklayamıyoruz çünkü evrenin en büyük gizemi BEYİN var işin içerisinde. Bilinen bir şey var ki doğru eğitmen ve müfredat ile sistematik çalışan bir aday er geç hedefine ulaşıyor.

Rehberiniz olan eğitmen, öncelikle seviyenizi ve hatta öğrenme stilinizi doğru tespit edecek ve size özel bir yol haritası çizecek. Şu kadar saatte şu noktaya varacağız diye bir hedef koyacaksınız beraber. Daha çok kinestetik yani hareket ederek - yaparak mı, yoksa audio yani dinleyerek mi, yoksa visual yani görsel olarak mı çalışarak öğrenirsiniz, buna göre eğitim materyalleri seçilecek ve gelişim takip edilecek. Basitten zora, kısadan uzuna doğru bir metot ile hem okuma yeteneğinizin geliştiğini hem de metinlerin giderek sınava benzediğini fark edeceksiniz. Cep telefonundan, bilgisayardan, kitaptan, gazeteden, levha, afiş ve reklamlardan okuyarak hem İngilizceyi hayatınıza yaymış hem de bir bakmışsınız ÖSYM soruları seviyesinde de aynı performansı gösteriyor olacaksınız. Başaracaksınız.

Akademik İngilizce Uzmanı Nihat K.