Yeni Ehliyetler Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Avrupa Birliğine standartlarına uygun hale getirmek için yapılan düzenleme ile 1 Ocak 2017 itibariyle yeni ehliyetler hayatımıza girdi. Bununla birlikte eski ehliyete sahip olanlara değiştirmeleri için 31 Aralık 2020 yılına kadar süre verildi. Yeni ehliyet alacaklar ve ehliyetini yenileyecek olanlar Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM) randevu sisteminden randevu alarak ehliyetlerini alabilirler. Randevu işlemleri https://surucurandevu.egm.gov.tr/ web sitesi üzerinden yapılmaktadır. Randevu işlemi e-posta adresi üzerinden doğrulandığı için randevu alacak kişilerin geçerli bir e-posta adresine sahip olmaları gerekmektedir. Randevu sistemine bilgiler girildikten sonra e-posta adresine gelecek olan bağlantı tıklanarak randevu işlemi tamamlanmaktadır.

İlk defa ehliyet müracaatı yapacak olanlar için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

1- Sürücü Belgesi Dosyası

2- Nüfus cüzdanı, Pasaport veya Avukatlık Kimliği

3- Motorlu Taşıt Sürücü Sertifikası

4- Sürücü Sağlık Raporu

5- Sürücü belgesi harcı, sürücü belgesi değerli kağıt bedeli ve sürücü belgesi hizmet (vakıf payı) bedelinin vergi dairelerine veya anlaşmalı bankalara yatırıldığına dair makbuz

6- İki adet fotoğraf (5x6 ebatında arka fon beyaz olacak şekilde biometrik bir vesikalık fotoğraf)

7- Kan Grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

İlk defa ehliyet alacak olan vatandaşlar için belirlenen harç bedeli 15 TL’dir. Randevulara şahsen gitmek gerekmektedir zira parmak izi vermeniz gerekmektedir. Bayanlarda soy isim değişikliği mevcut ise ilgili belgeleri (evlilik cüzdanı, boşanmada mahkeme kararı veya vukuatlı nüfus örneği) sunmak durumundadırlar.


Yeni ehliyetler, Yunanistan`ın da dahil olmak üzere 84 ülkede geçerli olacak. Özel aracıyla yurtdışına çıkmak isteyenler için yeni ehliyetler yeterli olacak. Mesela Yunanistan’a gitmek isteyenler 415 liraya almak zorunda kaldıkları uluslararası sürücü belgesini artık almak zorunda olmayacaklar.

Eski ehliyetlerin değiştirilmesi için 5 yıl süre verildi. 01 Ocak 2016 tarihinde başlayan bu süre 31 Aralık 2020 tarihinde sona erecek.

Başvurusunu yapmış olduğunuz ehliyet 15 gün içinde adresinize gönderilmektedir. Belgeler posta ile beyan etmiş olduğunuz gönderilmektedir. Bu işlem için başka bir ücret ödemenize gerek yoktur.