Ankara Çankaya Lala Yildiz

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Lala Yildiz

çankaya, ANKARA
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: Rusça Kursu , YKS Rusça Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Lala Yildiz, ANKARA ÇANKAYA ve civarında hizmet vermekte olup 18.12.2018 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. ANKARA ilinde hizmet veren 2972 kurs/özel ders verenden 257 . sıradadır. Başta Rusça olmak üzere 2 farklı kurs/özel ders vermektedir. Lala Yildiz, 70 gelen talepten 11 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
Rusyada yaşadım. 7 yıldır Türkiye deyim. Yabancıyım. Türk dilli arkadaşlara rusca Rus dilli arkadaşlara türkce eğitim veriyorum


Rusça Nedir?

Rusça, Slav Dillerinden, Avrasya'da yaygın olarak konuşulan bir dildir. Rusça, Beyaz Rusça ve Ukraynaca ile birlikte Hint-Avrupa dil ailesinin Slav Dilleri grubunun Doğu Slav Dilleri alt grubuna girer. 20. yüzyılda politik açıdan önemli bir dil olan Rusça, Birleşmiş Milletlerin resmi dillerinden biridir. Rusça dünya üzerinde en çok konuşulan 7. dildir. Rusça Kiril alfabesini kullanır. Çünkü Latin harfleri Rus dilindeki tüm sesleri ifade etmek için yeterli değildir. Rusça'da vurgu çok önemlidir. Rus dilindeki kelimelerdeki vurgunun hiçbir kuralı yoktur. Bu yüzden kelimeleri öğrenirken vurguyu da ezberlemek gerekir. Rusça sözcüklerde vurgunun belli bir yeri yoktur. Dolayısıyla sözcükleri öğrenirken vurguyu ve telaffuzu doğru öğrenmek önemlidir. Rusça kelime okunuş vurgu bulunduğu yere bağlı olarak değişebilir.

Rusça nasıl bir dildir?
Eski bir Doğu Slav lehçesi olan Novgorod lehçesinin Rusça’nın oluşumunda büyük önem oynadığı kabul edilir. Bulgarca her ne kadar dil bilgisi olarak Rusça’dan farklı olsa da her ikiside 19. ve 20. yüzyıllarda Slavetkisi altına girmiştir. Bu yüzden Rusça ile Bulgarca arasında birçok ortak kelime vardır.  Rus dilinde harfleri yumuşatmak veya kalınlaştırmak için oluşturulan özel harfler vardır. ? bu harf önüne gelen sesi yumuşatır. ? bu harf ise sertlik işaretidir. Rusça yüzyıllar içerisinde birçok farklı dilden etkilenmiştir. İngilizce, Fransızca, Almanca, Hollandaca, Lehçe, Latince gibi dillerden etkilenmiştir. Monterey, Kaliforniya’da yer alan Savunma Dil Enstitüsüne göre İngilizce’yi akıcı konuşabilen birinin 720 saatlik bir eğitimle Rusça öğrenilebileceğini hesaplamıştır. Rusça dünya politikasında kritik rol oynadığı için Birleşmiş Milletler İstihbarat Topluluğunda sabit hedef dili olmuştur.

Rusça hangi ülkelerde konuşulur?
Rusya, Amerika Birleşik Devletleri, Avusturya, Azerbaycan, Beyaz Rusya, Ermenistan, Estonya, Gürcistan, Kanada, Kazakistan, Kırgızistan, Letonya, Litvanya, Moldova,Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan, Ukrayna.

YKS Rusça Nedir?

Gerek ticari gerek kültürel gelişmelerle birlikte RUSÇA önem kazandı.YKS RUSÇA KURSU

TESTLERDE RUSÇA OLACAK
Yükseköğretim Kurulunca, Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) yabancı dil oturumunda, I·ngilizce, Almanca, Fransızca testlerine ek olarak Arapc¸a ve Rusc¸a testlerinin de yer alacağı duyuruldu.

YKS’nin ilk oturumu olan TYT ve ikinci oturum olan AYT’nin test ağırlıkları açıklandı. Buna göre TYT’de Türkçe ve matematik yüzde 33; sosyal ve fen bilimlerinin ağırlığıysa yüzde 17 olarak belirlendi. Ayrıca yabancı dil oturumlarında İngilizce, Almanca ve Fransızca’ya ek olarak Arapça ile Rusça’da geldi.
Yükseköğretim Kurulu ‘YKS ile ilgili sıkça sorulan soruları’ güncelledi. YKS’nin ikinci oturumunun adı konuldu ve Alan Yeterlilik Testi (AYT)  oldu. Cevaplanan yeni sorularla birlikte TYT ve ikinci oturum olan (AYT) testlerinin ağırlıkları da netlik kazandı.
Verilen Kursların Ayrıntıları