Ankara Çankaya Nurdan Tapşın

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Nurdan TAPŞIN

çankaya, ANKARA
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: Otizm Eğitimi Kursu Kursu , Disleksi Kursu , Farkındalık Kursu , Özel Eğitim Kursu Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Nurdan TAPŞIN, ANKARA ÇANKAYA ve civarında hizmet vermekte olup 13.12.2018 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. ANKARA ilinde hizmet veren 2972 kurs/özel ders verenden 743 . sıradadır. Başta Farkındalık olmak üzere 4 farklı kurs/özel ders vermektedir. Nurdan TAPŞIN, 11 gelen talepten 2 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
BEN GAZİ ÜNİVERSİTESİ ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ MEZUNUYUM.
24 YIL ANAOKULU ÖĞRETMENLİĞİ VE YÖNETİCİLİĞİ YAPTIKTAN SONRA 8 YIL ÖZEL EĞİTİM SEKTÖRÜNDE DOWN SENDROM, OTİZM, ZİHİNSEL YETERSİZLİK ALANLARINDA ÇALIŞTIM. BUNUN DIŞINDA ÖZGÜL ÖĞRENME GÜÇLÜĞÜ, DİKKAT EKSİKLİĞİ, FARKINDALIĞI ARTTIRMA İLKOKUL TAKVİYE ALANLARINDA DA ÇALIŞABİLME DİSİPLİNİNE SAHİBİM.


Otizm Eğitimi Kursu Nedir?

Otizm, üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, sosyal etkileşime ve iletişime zarar veren, sınırlı ve tekrarlanan davranışlara yol açan beynin gelişimini engelleyen bir rahatsızlıktır. Bu belirtiler otizmi, Asperger sendromu gibi daha hafif seyreden otistik spektrum bozukluğundan (OSB) ayırır. Otizm kalıtımsal kökenlidir ancak kalıtsallığı oldukça karmaşıktır ve OSB’nin kökeninin çoklu gen etkileşimlerinden mi yoksa ender görülen mutasyonlardan mı kaynaklandığı çok açık değildir. Nadir vakalarda, doğum sakatlıklarına neden olan etmenlerle yakından bağlantılıdır. Diğer görüşlere göre ise çocuklukta yapılan aşılar gibi nedenler tartışmalıdır ve aşı kökenli varsayımların ikna edici bilimsel kanıtları yoktur. Yakın dönem araştırmaları otizmin prevalansını 1.000 kişiye bir ya da iki vaka olarak tahmin eder, aynı araştırmalardaki tahminlere göre OSB yaklaşık 1.000 kişide altı vakadır ve erkeklerde rastlanma oranı kadınlara göre 4,3 kat daha fazladır. Otizm vakalarının sayısı 1980’lerden beri oldukça fazla oranda artmıştır. Bunun nedeni kısmen tanı koyma yöntemlerindeki değişikliklerdir; gerçek prevalansın artıp artmadığı anlaşılamamıştır.

Otizm beynin birçok kısmını etkiler ama bu etkinin nasıl geliştiği çok iyi anlaşılamamıştır. Ebeveynler genellikle çocuklarının yaşamının ilk iki yılında belirtileri fark eder. Erken davranışsal ya da kavrayışsal müdahaleler çocukların kendine bakabilme yetisi ile sosyal ve iletişimsel yetiler kazanmasına yardımcı olabilir. Otizm tanılı çocukların çok azı erişkin olduktan sonra bağımsız yaşamakta, bunlardan bir kısmı bunda başarılı olabilmektedir. Bazılarının otizme bir çare aradığı, diğerlerinin de otizmin bir bozukluktan çok bir durum olduğuna inandığı bir otistik kültür ortaya çıkmıştır.

Disleksi Nedir?

Disleksi dinleme, konuşma, okuma, yazma, akıl yürütme ile matematik yeteneklerinin kazanılmasında ve kullanılmasında önemli güçlüklerle kendini gösteren bir öğrenme bozukluğudur.

Asıl sorunları hafıza ve dil ile ilgilidir. Disleksi olan kişiler her şeyi unutur ve dil ile ilgili derslerde sıkıntı çektikleri bilinmektedir. Bazıları okul zamanında hızlı konuşabilir. İnsanlar da onları pek dikkate almazlar. Normal bir insan okuma, yazma ve anlama gibi eylemler için beyninin sol ön lobunu kullanır. Disleksi olan kişiler sol ön lobu kullanmakta zorluk yaşarlar.

Günümüzde ise disleksi olan kişilerin sayısal zekası çok yüksektir. Okul zamanlarında matematik ve fizik derslerini çok severler. Fakat sözel konuları beceremeyebilirler. Disleksi olan kişilerin sözel zekaları düşük veya geri değildir. Aksine çok güçlü sözel zekaları vardır. Normal bir insanın hayal gücünün en az 2 katına sahiptirler. Disleksi olan çoğu kişinin en büyük düşmanı kitaptır. Bazıları bir kitabı anlamak için aynı kitabı 5-6 kere okur. Disleksi olan insanlar üstün zekalı insanlardır ve bir kısmı ise dahidir.
Verilen Kursların Ayrıntıları
otizm geniş yelpazeye sahip bir durumdur.atipik otizmli çocuklarla uyum sağlama, kendini ifade etme becerileriyle sosyal yaşam kuralları ,okuma-yazma,matematik dersleri verilir
öğrenme güçlüğü ve zihinsel yetersizliği olanlarla okul öncesi kavramlar veya okuma-yazma,düşünme,matematik,dil konuşma çalışmaları yapabilecek disipline sahibim.
çocuklar çeşitli nedenlerle yaşıtlarının düzeyinde değillerdir.öğrenmeleri diğerlerine göre farklılıklar gösterir,bu nedenle çocuğun en azami şekilde yaşıtlarının gerektirdiği düzeye gelebilmesi için özel çalışma yapılır