Ankara Yenimahalle Bülent Aksoy

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Bülent Aksoy

yenİmahalle, ANKARA
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: Teknik Resim Kursu , Makine Proje Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Bülent Aksoy, ANKARA YENİMAHALLE ve civarında hizmet vermekte olup 12.12.2018 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. ANKARA ilinde hizmet veren 2687 kurs/özel ders verenden 776 . sıradadır. Başta Teknik Resim olmak üzere 2 farklı kurs/özel ders vermektedir. Bülent Aksoy, 4 gelen talepten 3 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
Merhaba;
Teknik resim, teknik elemanların aralarında imalata yönelik iletişimini sağlayan kendine göre usül, esas ve kuralları olan uluslararası  bir dildir. Çizim programlarının yaygınlaşması ile Teknik resim oluşturulmasının ve anlaşılmasının kolaylaştırılması beklenirken maalesef bu bilim dalının öğrenilme disiplinin kaybedilmesi nedeniyle teknik resim oluşturamayan ve okuyaman teknik eleman drubunun ortaya çıktığı görülmektedir. Bu bağlamda Gerek meslek liselerinde gerekse üniversitelerde  bilgilerin çizim programlarına dayandırlarak  verilmeye çalışılması başarısızlıkla sonuçlandığı herkes tarafından itiraf edilmektedir. Tasarı Geometri dersi, teknik resimde görünüşlerin elde edilmesi ve  okunması bakımından mutlaka her teknik elemana mutlaka verilmelidir. Derslerime noktanın izdüşümünden başlıyor arakesitlere kadar işliyor sonrasında görünüş elde etme ve teknik resim kurallarını öğreterek öğrencilerime üst düzeyde teknik resim bilgisi vermeyi hedefliyorum. Unutmayınız ki teknik resim bilmeden çizim programlarını kullanmanız söz konusu değildir. Başka bir deyişle çizim programları sadece çizgi komutundan ibaret olup kendi kendine teknik resim oluşturmaz. Böyle olacağını düşünürseniz hayal kırıklığı kaçınılmazdır. Saygılarımla....


Teknik Resim Nedir?

Teknik Resim, bir ürünün malzemesini, boyutunu, biçimini ve diğer ölçülerinin kullanılmaya hazır son halini anlatan çizimdir. Teknik resim, ayrıca ürünün nasıl imal edileceğini, boyutlarını vb. imalat yöntemlerini belirli kurallar ve standartlar çerçevesinde anlatır. Standart, üretilen parçaların aynı kalite ve özellikte olmasını sağlar. Standardın önemi, üretimde aynı birliği sağlamak ve kaliteyi artırmak için gereklidir. Standartlaşmayı düzenlemek için çeşitli standart kuruluşları kurulmuştur. Bu kuruluşların en önemlisi Avrupa Standart Kuruluşu (International Standart Organization) ISO’dur. Türkiye’deki standart kuruluşu ise Türk Standart Enstitüsü olan TSE’dir. Teknik resim, araç ve gereç kullanılarak yapılan bir çizimdir. Bu malzemelerin en önemlisi t cetvelidir. Diğer malzemeler, gönyeler (45,30 ve 60 derecelik gönye), pergel (daire çizmek için), iletki (açı ölçer), pistole ( eğri şablon) daire şablonu, elips şablonu, sembol şablonları, yazı şablonu, kalemler ( kurşun kalem ve rapido ) silgidir. Teknik resimde farklı boyut ve özellikte kağıtlar kullanılır. Bu kağıtlar resim kağıdı, eskiz kağıdı (şeffat ince kağıt), aydınger (şeffaf yağlı kağıt) ve milimetrik kağıtlardır. Resim kağıtları değişik özellikte olsalar bile ölçüleri konusunda standartlaşmaya gidilerek harf ve rakamlarla isimlendirilmiştir. Bunlar ( A0, A1, A2, A3, A4, A5, A6) dır.

Bu boyutların özelliği katlanarak küçülmesidir. Küçülme olurken, bir önceki kağıdın kısa boyutu, sonraki boyutun uzun kenarını belirlemektedir. Teknik resmin anlatım dili olan çizgiler farklı özellikte olup, kalınlıklarına veya çizgi türlerine göre farlı yerlerde kullanılırlar. Bu özelliklerin, ölçeklere göre boyutları değişebilir. Ölçek, gerçek uzunlukların belli oranlarda küçültülerek kağıda aktarılmasıdır. Bu anlamda, 1/100 ölçekli  bir çizim tekniği ile 1/50 çizim tekniği farklıdır. Bu fark, 1/20, 1/10, 1/1’e kadar daha belirginleşmektedir. 1/1000,1/500,1/200 vaziyet planı çizimlerinde,1/50,1/100, ölçek plan, kesit, görünüş çizimlerinde, 1/20 ölçek mekan çizimlerinde, 1/10,1/5,1/2,1/1 ise detay çizimlerinde kullanılan ölçeklerdir.

Makine Proje Nedir?

Projenin amacı, öğrencilere bir mühendislik problemi çerçevesinde tasarımın tüm kademelerinde deneyim sahibi olma fırsatı yaratmak, öğrencilerin yaratıcılıklarını geliştirip takım bilinci aşılamak, mesleki ve etik açıdan gelişmelerine katkıda bulunmak ve öğrencilere sözlü ve yazılı sunum yapma deneyimi kazandırmaktır.
Verilen Kursların Ayrıntıları