Bursa Nilüfer Burak Yazar

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Burak Yazar

nİlüfer, BURSA
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: Osmanlıca Kursu , Tarih Kursu , Edebiyat Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Burak Yazar, BURSA NİLÜFER ve civarında hizmet vermekte olup 22.06.2017 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. BURSA ilinde hizmet veren 800 kurs/özel ders verenden 279 . sıradadır. Başta Edebiyat olmak üzere 3 farklı kurs/özel ders vermektedir. Burak Yazar, 2 gelen talepten 2 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
Yeditepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Gerekli alt yapı ve tecrübe birikimim bulunmaktadır.


Osmanlıca Nedir?

OSMANLICA (yada OSMANLI TÜRKÇESI), Kaşgarlı Mahmud'un Divan'inda bahsettigi Oguz ve Hakaniye diye adlandirdigi iki edebi siveden biri olan Oguz Türklerinin kullandigi dilin devami olan ve Tüklügün islami devlet içinde gelisen, Osmanli hanedanina nisbetle, devlete ve resmi yazisma diline samil olarak Osmanlica adini alan, Selçukluların son zamanlarindan Cumhuriyet Devrine kadar yedi yüzyil kullanilan^ ve kesintisiz eserlerini veren Osmanli Türklügü'nün dilidir. Bu itibarla Osmanli Türkçesi olarak adlandirmak gerekir. Osmanlica deyimi daha çok müstesrikler tarafindan verilmistir.

Eski Türkçe Devresi'nden sonra, Türk kültür tarihi içinde eserlerimiz Türklügün göçleri ve yeni yeni kültür merkezlerinin ortaya çikmasi üzerine; içinde Kuzey-Dogu (Kipçak, Çagatay) ve Bati Türkçesini alan onüçüncü asra kadar "Müsterek Orta Asya Yazi Dili" verilmistir. Bati Türkçesi adini verdigimiz Oguz Türkçesi; Osmanli Türkçesi, Azeri agzi ile birlikte olan müsterek devrelerini, hemen hemen onbesinci yüzyilin ortalarina kadar sürdürürler. Ancak bu zamandan sonradir ki, Selçuklular Devri'nin sonunda yer alan ve Eski Anadolu Türkçesi adi ile andigimiz her iki agizin müsterek olduklari zaman görülen bazi ayriliklarin bir kismi Osmanli, bir kismi da Azeri Türkçesi'nde umumileserek onaltinci yüzyildan baslamak üzere iki agizin kesin çizgilerle ayrilmasina sebeb olur. Bunun yaninda her iki sivenin komsularindan alinan kelimeler, Arapça ve Farsça olanlar hariç, Azeri ve Osmanli Türkçelerinde anlasmada çikacak ikinci bir ayriligi ortaya çikarirlar. Azeri Türkçesi daha çok Rusça ve Mogolca ile onlara yakin yerlilerin ve Hintçe'nin kollarindan kelimeler alirken, Osmanli Türkçesi de komsu Avrupa milletlerinin dillerinden kelimeler almistir. Gerçekte, kurulan büyük bir imparatorlugun sinirlan içine aldigi pek çok milletin dilinden Osmanli Türkçesi, topraklarla birlikte yeni kelimeler de fethederek onlari millilestirmistir. Bu durum az çok Türkçe'nin karekteri icabi da böyledir. Bu kelimeler daha çok, Italyan, Yunan, Arnavut, Sirp, Romen, Bulgar vs. gibi milletlerin dillerinden girmistir. Ancak bu milletlerin dillerinden alinan kelimeler, Türkçe'nin içinde yogurulurlar.

Tarih Nedir?

Tarih, geçmişteki insanın yaptıklarını, neden ve sonuç ilişkisi dahilinde, yer ve zaman göstererek, belgeler ışığında objektif olarak incelediği için bir bilim kabul edilir.
Tarihe detaylı olarak baktığımızda;
Tarih geçmişteki olaylara ait bilgilerin keşfi, toplanması, bir araya getirilmesi ve sunulması bilimidir. Tarihi bilgi, geçmişteki olaylara ilişkin tüm bilgilerin, olayların vuku bulduğu dönemin şartları göz önüne alınarak, mümkün olduğunca nesnel bir şekilde sunulması ile oluşur. Tarih, yaşanan olayların bir daha yaşanabilmesi gibi bir olasılık olmadığından diğer bilimler gibi deney ve gözleme dayanamaz.
Tarih kelimesinin Batı dillerindeki tüm karşılıkları Grekçe istoria, istorien sözcüğünden gelmektedir. (Latince: Historia, İtalyanca: Storia, Fransızca: Histoire, İngilizce: History, Almanca: Historie). İyonya lehçesinde bildirme, haber alma yoluyla bilgi edinmeanlamlarında kullanılan kelime, Attika lehçesinde görerek, tanık olarak bilme anlamlarının yanı sıra çok daha geniş bir anlam içeriğiyle fizik, coğrafya, astronomi, bitki ve hayvan bilgisi ve hatta giderek doğa bilgisini kapsayacak şekilde kullanılmıştır.
Verilen Kursların Ayrıntıları
Yeditepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Osmanlıca, bir kültür mirasıdır. Ve bu mirasın milletimize doğru biçimde öğretilmesi ülkemizin ve milletimizin geleceği adına geçmişini öğrenmesi açısından çok faydalı olacaktır.
Yeditepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Gerekli alt yapı ve tecrübe birikimim bulunmaktadır.
Tarih, ilk insandan günümüze kadar uzanan bir süreçtir. Bu süreci özel derslerimiz aracılığıyla birebir yaşayarak, imkanımız olduğu taktirde yerinde gezerek öğretmek her zaman daha verimli ve daha avantajlı olmuştur.  Alacak olduğunuz kurs, sadece kitaplar içerisinde kalacaksa bunu kendiniz odanızda çalışarak yapabilirsiniz. Ezberlemek kolay iştir fakat öğrenmek istiyorsanız görüşme talebinizi bekliyorum.
Yeditepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı bölümü mezunuyum. Gerekli alt yapı ve tecrübe birikimim bulunmaktadır. Edebiyat, edep kökünden gelmektedir ve bu ders sadece kitaplar içinde kalan bir bilgi değil hayatin tamamen kendi içerisinde yer alır. Alacak olduğunuz kurs, sadece kitaplar içerisinde kalacaksa bunu kendiniz odanızda çalışarak yapabilirsiniz. Ezberlemek kolay iştir fakat öğrenmek istiyorsanız görüşme talebinizi bekliyorum.