Bursa Osmangazi Sıdıka Bilgin

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Sıdıka  Bilgin

osmangazİ, BURSA
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: ALES Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Sıdıka Bilgin, BURSA OSMANGAZİ ve civarında hizmet vermekte olup 13.10.2017 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. BURSA ilinde hizmet veren 878 kurs/özel ders verenden 568 . sıradadır. Başta ALES olmak üzere 1 farklı kurs/özel ders vermektedir. Sıdıka Bilgin, 27 gelen talepten 0 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
Eğitim Koçu ve Matematik öğretmeni
                    SIDIKA BİLGİN
Kaliteli öğrenim almak istiyorsanız.
Her seviyeye uygun matematik özel dersi verilir.


ALES Nedir?

ALES (Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı), lisansüstü (yüksek lisans) eğitime başvuracak kişilerin ve akademik personel kadrolarına (araştırma görevlisi, öğretim görevlisi, okutman, uzman çevirici gibi) atanmak isteyen adayların girmesi gereken bir sınavdır.

ALES'E KİMLER GİREBİLİR?

Bir lisans programında eğitim gören, bir lisans programından mezun olmuş herkes Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı’na girebilir. Denklik belgesine sahip olmak şartıyla, yurt dışında lisans eğitimi görmüş kişiler de sınava başvurabilirler. ALES için bir sınırlama söz konusu olmayıp adaylar dilediği kadar sınava girebilir. Bir yere başvuru yapıldığında adayların geçerlilik süresi bulunan en yüksek ALES puanı kullanılır.

ALES  İÇERİĞİ NASILDIR?

ALES’te toplamda 160 soru sorulmaktadır. Bunlar 40 sayısal 1, 40 sayısal 2, 40 sözel 1 ve 40 sözel 2 şeklindedir.  Bu sorulardan adaylar alanlarına göre 120 tanesini seçip çözmek zorundadırlar. Sayısal ve eşit ağırlık alanından olanlar sayısal 1, sayısal 2 ve sözel 1 kısımlarını çözmek zorundadırlar. Sözel alanından olanlar ise sayısal 1, sözel 1 ve sözel 2 testlerini çözmek zorundadırlar. Sınav süresi ise 180 dakikadır.

ALES sınavında sorulan soruların tamamı yeterli zaman verildiğinde pek çok adayın doğru cevaplayacağı sorulardır. Fakat sınav süresi çoğu aday için yeterli gelmemektedir.Buradan anlaşılacağı gibi ALES için iyi bir hazırlık gereklidir.

ALES SONUCU NE KADAR SÜRE İLE GEÇERLİDİR?

ALES sınavı yapıldığı tarihten itibaren 3 yıl süre ile kullanılabilir. Eğer adayın süresi dolmamış birden fazla ALES puanı varsa aday bu puanlardan istediğini kullanabilir. Son girilen sınavın puanı geçerli olur gibi bir kural yoktur.
Verilen Kursların Ayrıntıları