İstanbul Merkez (Anadolu Yakası) Türkan Füsun Güleç

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Türkan Füsun Güleç

merkez (anadolu yakasi), İSTANBUL
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: İkebana Kursu , Çiçekçilik Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Türkan Füsun Güleç, İSTANBUL MERKEZ (ANADOLU YAKASI) ve civarında hizmet vermekte olup 20.06.2017 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. İSTANBUL ilinde hizmet veren 6454 kurs/özel ders verenden 639 . sıradadır. Başta Çiçekçilik olmak üzere 2 farklı kurs/özel ders vermektedir. Türkan Füsun Güleç, 6 gelen talepten 4 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
İkebana öğretmenliği sertifikamı Japonyada Enshu İkebana School'dan aldım. Amacım bu sanatı ülkemde yaygınlaştırmak, çünkü:
Teknolojinin, getirdiği kolaylıklarla beraber bizi doğadan uzaklaştırması, kendimize yaptığımız en büyük haksızlık. Büyük şehir karmaşasından uzaklaşıp hem uluslararası bir sanat dalı deneyimlemek hem de ruhumuzun derinliklerindekileri keşfetmek için çiçeklerinizi  İkebana-Japon Çiçek Düzenleme Sanatına göre tanzim etmek isteyebilirsiniz. ÇİÇEK SEVENLERİN TEK ADRESİ.
www.fusungulec.com

Fotoğraflar

İkebana Nedir?

İkebana Japon kökenli, geçmişi çok eskilere uzanan bir çiçek düzenleme sanatıdır. Japonca ike kelimesi canlı tutmak ve hayat vermek anlamına geliyor, bana ise çiçekler demek. İkebana sözcüğü farklı kaynaklarda "çiçekleri canlı tutmak", "çiçeklere hayat vermek" veya "yaşayan çiçekler" olarak tercüme ediliyor.

İkebana felsefesi
ikebana İkebana bir demet çiçeği rastgele vazoya koymaktan öte, sembollerle bezeli, özen gerektiren bir sanat dalı. Uygulamaya geçmeden önce bu meşgalenin ana fikri hakkında bilgi sahibi olmak bu sebeple önemli.
İkebana sanatının amacı, insanı ve doğayı birbirine yaklaştırmak, doğaya başka bir gözle bakabilmek, canlı bir düzenleme ve semboller aracılığıyla bir fikri veya duyguyu ifade etmek, mesaj vermek, hatta yaşam ve ölüm hakkında sorgulamalara yol açmak olarak özetlenebilir.

İkebana minimalizm ve sembolizmi esas alarak uygulanan bir sanattır. Halihazırda Japon kültüründe her çiçeğin sembolik bir anlamının olması ikebana sanatının doğuşuna katkıda bulunmuş olabilir. Ayrıca, ikebanada, ifade edilen anlamı desteklemesi amacıyla yalnızca canlı çiçekler değil, dal, yaprak, filiz, solmuş çiçekler, çakıl taşları gibi farklı doğal malzemeler de kullanılır. Düzenlemedeki tüm elemanların ifadeyi güçlendirmesi amaçlanır. Örneğin, çiçeklerin kendisi bugünü, tomurcuklar geleceği, tohumlar ise geçmişi simgeler.

İkebana nasıl yapılır?
İkebanaya merak saranlar için, uygulamaya geçmeden önce kelimenin anlamını tekrar edelim. İkebana "çiçekleri canlı tutmak", "çiçeklere hayat vermek" ve "yaşayan çiçekler" anlamlarına geliyor. İkebana yaparken mutlaka aklınızda bulundurmanız gereken, belki de tek altın kural, bu.
İkebananın ana malzemesinin dalından koparılmış, ama canlı bir çiçek oluşu kelimenin anlamına anlam katıyor. "Dalından kopmuş çiçeği nasıl canlı tutacağım ki?" diye düşünebilirsiniz. Telaşa mahal yok, bunun da bir püf noktası var elbette.

Çiçeği diriltmeniz veya solmasına engel olmanız ne yazık ki mümkün değil. Ancak dalından koparıldıktan sonra kalan ömrünü uzatmak için yapılabilecekler yok değil. İkebananın felsefi yanı dışında, teknik beceri gerektiren kısmı da işte burada gizli.

Çiçekçilik Nedir?

Çiçekçilik, çiçek ticareti için kullanılan terim. 1900'lerin başlarında ABD'de; Çinli, İtalyan ve Japon çiçekçiler, ilk açık hava satışlarını gerçekleştirdiler.
Verilen Kursların Ayrıntıları
İkebana,Japon Çiçek Tanzim Sanatı , kursunda ilkbaharı karşılıyoruz. Yapay veya doğal çiçeklerle yapılan ,felsefesi ve tekniği ile yaratıcılığınızı ortaya çıkaracağınız bu sanatsal hobi dersleri sonunda kendinizi ferahlamış hissedeceksiniz.
Japon Çiçek Düzenleme Sanatı'nı artık yapay çiçeklerle de yapıyoruz. Evinizin istediğiniz köşesini yaptığınız düzenlemelerle donatabilirsiniz.

Ayrıca çiçekçilik eğitimi alarak mesleğinizi geliştirebilir veya yeni bir iş sahasına adım atabilirsiniz.