İstanbul Beşiktaş Cansu Yılmaz

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Cansu Yılmaz

beşİktaş, İSTANBUL
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: Tenis Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Cansu Yılmaz, İSTANBUL BEŞİKTAŞ ve civarında hizmet vermekte olup 11.07.2018 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. İSTANBUL ilinde hizmet veren 6422 kurs/özel ders verenden 34 . sıradadır. Başta Tenis olmak üzere 1 farklı kurs/özel ders vermektedir. Cansu Yılmaz, 228 gelen talepten 45 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
Yaklaşık 5 yıldır TTF belgeli  olarak antrenörlük yapıyorum.  6 yaşında başladığım tenis sporunda yaklaşık 10 yıl kadar performans sporcusu olarak turnuvalarda yarıştım. Teknik altyapı kondisyon korsinasyon becerilerinin kazanılması en büyük hedef derslerin içeriğinde. Öğrencinin lokasyonuna göre kort ayarlayıp derslerin yapılmasını sağlıyorum.

Fotoğraflar

Tenis Nedir?

Tenis, raket ve topla iki kişi arasında ya da ikişer kişilik iki takım arasında oynanan olimpik bir spor. Belli ölçülerle çizilmiş ve ortasında bir ağ gerili olan alanda, kauçuk topla oynanır.

Oyuncular topa raket denen araçlarla vurur. Alan, kort diye anılır. Tenis kortları açık veya kapalı yerde, toprak, beton veya çimen zeminli olabilir. Alanın uzunluğu 23,80 metredir. Ortadan ağla ikiye bölünmüştür. Yüksekliği 91,5 sm.'dir. Birer kişi oynanan maçlarda genişlik 8,23 metre, İkişer kişiyle oynanan maçlarda 10,97 metredir. Topun üstü çuha kaplı, ağırlığı 57 gr.'dır.

Tenis Maçı

Tenis 3 setlik ve 5 setlik maçlar halinde oynanmaktadır, 3 setlik maçlarda 2 tanesini alan, 5 setlik maçlarda 3 tanesini alan oyuncu maçı kazanır.

Tenis Oyunu

Tenis maçı 0-0 olarak başlamaktadır, rakiplerden birisinin ilk aldığı puan 15, ikinci aldığı puan 30, üçüncü aldığı puan 40 olarak hesaplanır. Rakiplerden herhangi bir tanesi dördüncü puanın aldığında herhangi bir taraf iki veya daha çok puan aldığında oyun kazanılmış olur. Rakiplerden bir tanesi üçüncü puana kadar gelir ve karşıdaki rakip de aynı puana gelirse maç berabere kalmaktadır. Hakem puanları sayma esnasında servis atan kişinin puanını ilk sırada söylemektedir.

Servis Atışları

Tenis maçı rakiplerden bir tanesinin servisi atması ile başlamaktadır, servisin atışı ise sıra ile karşılıklı olarak yer değiştirmektedir. Servisi atan rakip atını belirlenmiş olan çizginin arka kısmında yapmalıdır. İkinci olarak atılacak olan servis ise merkez çizginin sol tarafından kullanılmalı ve rakip kortun sağ kısmına atış yapar.

Verilen Kursların Ayrıntıları
Derslerde Temel Vuruşlarla başlıyoruz. "Forhand" ve "Backhand". Bu vuruşların tam eksiksiz öğrenilmesini sağlamak için 5 dakikalık, "kordinasyon çalışması" adını verdiğimiz çalışmalar yaptırıyorum.
Kordinasyon sporcunun hareketlerinin sekronize olmasını sağlayan bir çalışmadır.  Hareketin dinamiğinin oturmasını sağlar. İlk olarak elle besleyerek, yani topu size elle atarak vuruş yapmanızı sağlıyorum. Daha sonra rakete geçiyorum. Bu temel vuruşlardan sonra vole, semi vole drive vole smash ve servise geçiyoruz.  Yukarıda bahsettiğim diğer vuruşlara geçiş forhand ve backhandin doğru şekilde vurulabilemesinden sonra yani bir kaç ders sonra öğretiliyor keza ben de bu yöntem taraftarıyım.