İstanbul Kartal Kadir Özdemir

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Kadir  Özdemir

kartal, İSTANBUL
BİREYSEL ÜYE
Kurs/Özel Ders Veren Tanıtım Videosu
Verdiği Kurslar: Ansys Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Kadir Özdemir, İSTANBUL KARTAL ve civarında hizmet vermekte olup 13.10.2018 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. İSTANBUL ilinde hizmet veren 5460 kurs/özel ders verenden 284 . sıradadır. Başta Ansys olmak üzere 1 farklı kurs/özel ders vermektedir. Kadir Özdemir, 3 gelen talepten 2 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
Ansys Mechanical, LsDyna, Abaqus gibi yazılmlarda 10 yıldır hem profesyonel iş hayatında hemde bireysel olarak proje bazlı danışmanlık ve aynı zamanda eğitim faaliyetleri yürütmekteyim.
Statik, Dinamik, Termal, Titreşim ve Explicit dinamik gibi alanlarda proje ve eğitmenlik anlamında yüzlerce referansım vardır.
Profosyonel olarak ; Ansys Mechanical, Ansys Fluent, Ansys Multiphysics alanlarındaki tecrübemi sizlerle paylaşabilirim.

Fotoğraflar

Ansys Nedir?

ANSYS; bilgisayar destekli olarak mühendislik çalışmalarında analiz ve simülasyonların yapılabildiği bir bilgisayar destekli mühendislik programıdır. ANSYS programı mekanik, yapısal analiz, hesaplamalı akışkanlar dinamiği ve ısı transferi gibi farklı disiplinlerde etkili çalışmalara olanak verir.

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en çok kullanılan CAE (bilgisayar destekli mühendislik) programlarının başında gelen ANSYS programı sonlu elemanlar yöntemini kullanmaktadır. Sonlu elemanlar yöntemi ile tek parça halinde analizi çok zor olan karmaşk geometrideki cisimlerin küçük ve çok sayıda parçalara bölünerek ayrı ayrı analizleri. Sonlu sayıdaki elemanın analizi sonucu elde edilen sonuçlar birleştirilerek tek ve tutarlı bir analiz sonucu elde edilir.

1970 yılından beri geliştirilmekte olan ANSYS programı pek çok temel mühendislik dalında etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Yaklaşık 45 yıldır geliştirilen bu program günümüzde en çok tercih edilen programların başında gelir. ANSYS programının farklı mühendislik çalışmaları için üretilmiş farklı bileşenleri bulunmaktadır.

Karmaşık yapılardaki nesnelerin analizleri ANSYS Mechanical ile yapılabilir. Sonlu elemanlar yöntemini kullanan bu program bileşen ve alt sistemlerin gerçek dünyadaki davranışlarının simülasyonu yapılarak gerçeğe uygun sonuçlar elde edilir.

ANSYS programıyla parça ve montajlar üzerinde statik analizlerin yanı sıra doğrusal ve doğrusal olmayan burkulma analizleri de yapılabilir. ANSYS programı mekanik simülasyonlarda çok düşük toleranslarda bile etkili sonuçlar verir. Nesneye uygulanan kuvvet sonucunda oluşan şekil değişimleri ve gerilme dağılımları simülasyonların sonunda anlık olarak görüntülenebilir.

Verilen Kursların Ayrıntıları
Ansys yurtiçi ve yurtdışı otomotiv, havacılık, inşaat, gemi ve savunma sanayi gibi bir çok sektörde kullanılan mühendislik analiz yazılımlarından biridir.
Deneyimlerimden yararlanmak istiyorsanız sizleride Ansys eğitimlerimize beklerim.