İstanbul Merkez (Avrupa Yakası) Kerem Gökşen

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Kerem Gökşen

merkez (avrupa yakasi), İSTANBUL
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: Bağlama Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Kerem Gökşen, İSTANBUL MERKEZ (AVRUPA YAKASI) ve civarında hizmet vermekte olup 25.07.2017 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. İSTANBUL ilinde hizmet veren 5453 kurs/özel ders verenden 146 . sıradadır. Başta Bağlama olmak üzere 1 farklı kurs/özel ders vermektedir. Kerem Gökşen, 53 gelen talepten 21 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
Nota ve Kara Düzen birlikte öğrenme tekniği ile birebir  özel dersler şeklinde yapılmaktadır. Ders notları ve materyaller tarafımızdan karşılanmaktadır. Derslerimiz haftada 1 gün 2 saat olarak yapılmaktadır.

Ders yapılma saatleri:
Hafta içi saat: 19:00 - 23:00
Hafta sonu saat: 11:00 - 23:00

Ders Yeri: Kurs Merkezlerimiz, Öğrencinin evi veya Öğretmenin evi
Haftada 2 saat
Ücret:1 saat 50 TL

Fotoğraflar

Bağlama Nedir?

Bağlama, ya da saz Türk Halk Müziğinde yaygın olarak kullanılan telli tezeneli bir çalgı türüdür. Yörelere ve boyutlarına göre kopuz, cura, saz, çöğür, dombra, ikitelli, tambura, tar gibi değişik isimlerle tanınır.
Bağlama kursu, uzun ve kısa sap olarak iki ayrı sınıftan oluşmaktadır.

Her zaman dile getirilen ve sorulan sorulardan bir tanesi ise kısa sap mı öğrenmeliyim yoksa uzun sap mı?

Öncelikle, kısa sap ve uzun sap sazın arasındaki fark, perde sayıları ve akort farklılıklarıdır.  Bağlamada standart bir perde sayısı yoktur. Bağlama türlerine göre perde sayıları değişir. Bununla birlikte bağlamayı yapan ustadan ustaya, sanatçıdan sanatçıya da bu sayılar değişmektedir.
Ancak, yaygınlık açısından yine de bir rakam vermek mümkündür.
Uzun sap bağlamada 23, kısa sap bağlamada ise 19 perde vardır.

Bana hangisi uygun?

Kısa ve uzun çalmanızı gerektiren tek sebep tarzlarıdır.. Kısa sap tarz ve tavır olarak biraz daha Uşak, Hüseyni makamlarına yakın yani doğu kültürünü benimsemiş bir enstrumandır. Bu değildir ki bir ege türküsü çalınmaz.. Uzun sap ise tavır tekniği güçlü, iç anadolu bozlak, ege yörelerinin tarzına yakındır, bu değildir ki bir deyiş türü çalınmaz. Notaları teknik açıdan tam olan her enstrumanda her tarz çalınır.. Yalnız sanatçı bazında örneklemek gerekirsek ; mesela Musa Eroğlu, Özlem Özdil,Erdal Erzincan v.b sanatçılar kısa sap çalar.. (Söyledikleri tarzı kıyaslayalım şimdi) Allah rahmet eylesin Neşet Ertaş, Orhan Hakalmaz, İsmail Altunsaray v.b sanatçılarımız uzun sap çalar.. Şimdi söyledikleri tarz ve düzen olarak daha net anlaşılmıştır umarım.. Buna göre seçiminizi yapabilirsiniz.

Hangisi daha kolaydır?

Her ikisinin de zorlukları vardır.

Verilen Kursların Ayrıntıları
Merhaba Sevgili arkadaşlar. Öncelikle müziğin gönül işi olduğunu belirtmek istiyorum. Örneğin Türk Halk Müziği'nin önde gelen isimlerinden Aşık Veysel gözleri görmediği halde kendi besteleri ve bağlama icrası ile öne çıkmış ender kişilerden birisidir. Sizlerde gönülden gelen bir enstrüman çalma isteğiniz konusunda başarılı olabilirsiniz. Sabır ve özverili çalışma sonucunda derslerimizde öğreneceğiniz bağlama çalma metotları ve notalar konusunda verdiğimiz bilgiler sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Azmin elinden tutup yürüyeceğiniz yolda başarılar dilerim.