İstanbul Pendik Tolga Arçok

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Tolga  Arçok

pendİk, İSTANBUL
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: Idecad Kursu , Inventor Kursu , Navisworks Kursu , SketchUp Kursu , Sta4CAD Kursu , Tinkercad3D Kursu , Xsteel Kursu , Autocad Kursu , Revit Kursu , SAP2000 Kursu , Mimari Proje Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Tolga Arçok, İSTANBUL PENDİK ve civarında hizmet vermekte olup 15.10.2017 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. İSTANBUL ilinde hizmet veren 4286 kurs/özel ders verenden 106 . sıradadır. Başta Revit olmak üzere 11 farklı kurs/özel ders vermektedir. Tolga Arçok, 35 gelen talepten 17 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
Herkese merhabalar, Balıkesir Üniversitesi lisans İnşaat Mühendisi olarak mezun oldum. Ardından Yıldız Teknik Üniversitesi Proje Yönetimi kısmında yüksek lisans yaptım. Mezun olduktan sonra sırasıyla Paska İnşaat Şantiye Şefliği Yapı Akademisi Statik Analiz Sorumlusu Kullandığım programlar Sta4Cad, Etabs, Safe ve X Steel tabi olmazsa olmaz Autocad :) Sonra Onur İnşaat Şantiye Şefliği 60 Daire Ve 2,5 yıldır şuanda Autodesk bünyesinde yetkili Gold Bayi de AEC Ürün Sorumlusu olarak çalışmaktayım. Kullandığım Autodesk Ürünleri Autodesk Autocad Autocad Plant 3D Autodesk Revit Architecture Autodesk Revit Structure Autodesk Navisworks Autodesk Fusion 360 Ayrıca İnşaat tarafında Autodesk dışında kullandığım özel yazılımlar da bulunmakta Sta4cad Etabs Safe Tekla X Steel Sketchup gibi. Aktif olarak firmalara eğitim ve danışmanlık vermekteyim. Özellikle sektörde trend olan BIM SISTEMLERI hakkında. Herkese hayatta başarılar... İletişim 532 064 11 03

Autodesk Revit Architecture ve Structure konusunda 4 yıllık bir eğitim ve danışmanlık hizmetim var.Sta4cad Sap2000 Etabs Tekla X Steel tarafında 3 yıllık eğitim tecrübem var. Sketchup 3D mimari modelleme kısmında 4 yıllık bir eğitim tecrübem var. Yapı Bilgi Modellemesi BIM Sistemleri ile ilgili teorik olarak 3 yıllık bir tecrübem var.Revit Architecture ve Structure + Navisworks + Robot Structural Analysis BIM CLASH CHECK uygulamaları 3 yıllık tecrübem var. Autodesk Fusion 360 endüstriyel tasarım iletişim ilgili 2 yıllık eğitim tecrübem var. Tüm eğitim ve danışmanlık için REFERANSLARIMI baz alabilirsiniz. Yazamadığım şahıs eğitimleri tek tek belirtmedimHERKES ICIN FAYDALI OLMASI DILEGIYLE :)

Referanslar

Çuhadaroğlu / Autodesk Revit Eğitimi

Emlak Konut / Autodesk Revit Architecture Eğitim

Motif Cephe / Autodesk Revit Architecture Eğitimi

Maltepe Üniversitesi / Mimarlık Fakültesi / Autodesk Revit Architecture Eğitimi

Gökçem Mimarlık Mühendislik / Autodesk Revit Structure Eğitimi

Onur İnşaat Mühendislik / Sta4cad Statik Yapıların Analiz ve Tasarımı

Enpay / Autodesk Navisworks ve Fabrika Yerleşim Eğitimi

Şişecam / Autocad 3D İleri Düzey Eğitim

Okan Üniversitesi / Mühendislik Fakültesi / Sap2000 Eğitim

Fotoğraflar

Verilen Kursların Ayrıntıları
ideCAD Mimari, üstün iki boyutlu çizim özellikleri ile mimari detay paftalarının kolaylıkla hazırlanmasına da olanak veriyor. İnşaat mühendisleriyle de ortak çalışma platformu sağlayan ürün, bilgi iletişimi ve paylaşımı sayesinde tasarım sürecini kısaltıyor ve verimliliği artırıyor.

IdeCAD Mimari ’de, mimari projeyi oluşturan ve plan düzleminden yer alan tüm elemanlar üç boyutludur. Duvar, kolon, kiriş, merdiven, çatı, tefriş gibi mimari ve statik yapı elemanları ile çalışma olanağı sağlanır. Parametrik özellikleri bulunan objeler tasarıma rahatlıkla uyum sağlar. Objeler birbirlerini tanıdıkları ve birbirleriyle bağlantılı oldukları için , bir objede yapılan değişiklik , bu değişiklikten etkilenen diğer elemanlara otomatik yansır. Örneğin bir aksı taşıdığınızda aksa bağlı kapıyı, ölçüyü, mahali ve diğer objeleri de taşımış olursunuz. Kesitler ve metraj tabloları da aynı şekilde güncellenir.
Bu akıllı objeler sayesinde , maksimum oranda zaman tasarrufu sağlanır. Herhangi bir değişiklik son dakikada bile yapılabilir ve tekrar başa dönüp çalışmaya gerek kalmaz. Böylece müşteriye sunuma giderken, son anda gelen önerileri bile proje üzerinde hızla gerçekleştirebilirsiniz.
Autodesk Inventor ile oluşturulan modeller 3B sayısal modellerdir. Bu sayede, sayısal ortamda, modellerin biçimini, uygunluğunu ve tasarımın işlevini test edebilir, fiziksel prototip gereksinimini en aza indirebilir ve maliyeti yüksek mühendislik değişikliklerini azaltabilirsiniz.

Inventor, doğrudan 3B modelden türetilen hassas ve hatasız imalat resimlerinin üretimi için özel araçlar içermektedir. Ayrıca, AutoCAD deneyimi ve DWG yatırımının tüm avantajlarını Sayısal Modelleme teknolojisi ile kullanabilirsiniz.

Inventor, ayrıca 3B modellemeye geçmek isteyen AutoCAD kullanıcıları için süreci kısaltan ve basitleştiren geniş araçlar da içermektedir. Tüm Inventor sürümleri, özellikle 2B mekanik konstrüksiyon resimleri üretimi için gelişmiş araçlar sunan AutoCAD Mechanical yazılımını da içermektedir.

Autodesk Inventor’un, AutoCAD kullanıcılarının tasarım sürecini nasıl değiştirdiğini öğrenin!
Autodesk Navisworks’ü Kullanmak için 10 iyi neden-Proje gerçekleşmeden tecrübe edinebilirsiniz.

-BIM yönetimi için uygundur. Koordineli, tutarlı ve eksiksiz proje Bilgisi sunumu yapılabilir.

-Birçok 3D dosya ile veri birleştirme yapılabilir. Böylece Başarınızı arttırabilirsiniz.

-Foto gerçekçi görselleştirme imkanı ile gerçekçi görüntüler elde edebilirsiniz.

-Nesne canlandırma ve set oluşturabilirsiniz.

-4B Proje metraj listesi oluşturma. Ölçüm araçları ile iyileştirme yapılabilir.

-Çakışma ve algılama kontrolü yapılabilir.

-BIM 360 Glue entegrasyonu, Bulut tabanlı BIM yönetimi ile kolay erişim sağlanabilir.

-Mobil Model görüntüleme, Sahada Kolay erişim kolaylığı ve yerinde müdahaleye elverişlidir.

-Zamanlama ve animasyon ile mükemmel ve gerçekçi sunum yapılabilir.
SketchUp, mimarlar, mühendisler, film yapımcıları, oyun geliştiricileri ve 3 boyutlu modelleme gerektiren hemen her alandaki kullanıcılar için tasarlanmış bir 3B Modelleme yazılımıdır. Arayüzü diğer çizim programları kadar karmaşık olmayan, sade bir arayüze sahiptir.

Neden Sketchup ?

Sketchup kullanmamızdaki en büyük avantajlardan birisi kullanım kolaylığı ve Mimari Modellemedeki hızlı modelleme unsurlarını bir arada bulundurmasıdır.Sketchup içerisinde sadece Large Tool Set ile bir mimari modeli rahatlıkla bitirebilirsiniz.Aynı zamanda modeller üzerindeki hamur gibi oynama yeteneği sayesinde mimari modelleme için biçilmiş kaftandır.Modeller üzerinde puzzle gibi oynayıp tekrar bozmanız çok kolaydır.Diğer programların aksine poligon ve yüzey mantığı kolaylıkla bozulup tekrar düzeltilmeye en uygun programların başında gelmektedir.

Daha önce Sketchup konusunda farklı forumlarda ve farklı site blog tarzı yerlerde genel olarak, 3dsmax kullanıcılarının veya farklı çizim programı yapan kişilerin sketchup programını her zaman basit bir program olarak algıladıklarını ve programın kapasitesinin her zaman az olmasından şikayet etiklerini gördüm.Sketchup programı Google bünyesinden çıktığından bu yana 64 bit desteği ile beraber büyüyerek Avrupada %30 büyüme ve tüm dünyada 3d programlar arasınd %60 büyüme ile 3d pazarda en büyük sıçrama yapan programlar arasında yer almıştır.
Sta4CAD, inşaat mühendisliği alanında sık kullanılan bir tasarım ve analiz programıdır. ... Başta sismik ve rüzgar analizleri ile statik analizler olmak üzere betonarme yapılar üzerinde pek çok analiz Sta4CAD ile güvenle yapılabilir.

Sta4CAD Ne İşe Yarar?
Tasarımı bilgisayar üzerine yapılan her türlü yapının dayanıklılık analizi Sta4CAD ile yapılabilir. Programın Türk bir firma tarafından geliştiriliyor olması pek çok avantajı da beraberinde getirir. Programın sahip olduğu deprem analizi modülü, Türkiye’de geçerli olan deprem yönetmeliklerine uygun analizler yapılmasını sağlar.

Sta4CAD programı ile analizi yapılacak yapılar eş zamanlı olarak oluşturulabilir. Sta4CAD, dünyanın en çok kullanılan CAD programlarından olan AutoCAD programının mimari çizimler için özel üretilen versiyonu olan AutoCAD Architecture ile bazı benzer özellikler de taşımaktadır. Bu da programlar arasında geçiş yapan kullanıcıların alışma sürecini azaltır. Sta4CAD programında tıpkı benzer programlarda olduğu gibi plan uygulamalarına girilen değerlere bağlı olarak otomatik olarak üç boyutlu görüntüde değişiklikler denetlenebilir.

ta4CAD ile yapılan analizler etkili bir şekilde raporlanır. Kullanıcının tercihine bağlı olarak maliyet analizi, yapı optimizasyonu veyapının yönetmeliklere uyumlulukları kontrol edilebilir. Sta4CAD programı Türkiye ve dünyada geçerli pek çoksismik analiz yönetmeliği ile uyumlu çalışır. TS 500 ve TDY 2007 başta olmak üzere UB 97 ve ACI 318 gibi uluslararası deprem yönetmeliklerine uygun kesit ve performans analizleri Sta4CAD ile yapılabilir.

Diğer pek çok yapısal analiz programı gibi Sta4CAD programı da sonlu elemanlar yöntemi kullanarak gerilme analizleri yapar. Mimari yapılarda sıklıkla ihtiyaç duyulan merdiven hesabı, kubbe hesabı ve tonoz hesabı Sta4CAD programı ile yapılabilir.
Tinkercad kullanmak için bilgisayara indirmeniz gerekmiyor, internet browser’ınız üzerinden tinkercad.com ‘ a girerek kullanıyorsunuz. Böylece internet erişimi olan herhangi bir bilgisayar veya tabletle bağlanıp tasarımlarınızı yapabilir, kaydedebilirsiniz. Thinkercad’ e girdiğinizde, ana sayfada ”start the editor” e tıklayarak modelleme platformunu açabilirsiniz.

Platform ilk açıldığında hareket ettirme komutunu öğrenebilmeniz için konulmuş bir döner merdiven modeliyle karşılaşıyorsunuz, Tinkercad burada size bir sıra minik eğitimle programı, tasarım araçlarını, neler yapabileceğinizi öğrenmenizi sağlıyor, kendi başınıza da belki rahatlıkla öğrenebilirsiniz ancak bizce bir 10 dakikanızı buna ayırın ve Tinkercad’in sizden oynamanızı istediği bu ufak oyunlarla tasarım araçlarının kullanımını öğrenin.

Eğer kendi tasarımlarınızı yapmaya başlamak istiyorsanız ücretsiz bir hesap açıp profilinizi oluşturabilir yaptığınız modelleri kaydedip daha sonra üzerlerinde tekrar oynayabilirsiniz. Ayrıca profilinizi açtıktan sonra yaptığınız modelleri paylaşabilir, paylaşılmış başka modelleri kullanabilirsiniz. Böylece aslında üzerinde oynayabileceğiniz bir sürü modele de sahip oluyorsunuz.

Tinkercad’de modelleme yapılırken size verilmiş basit geometrik şekilleri kullanıyorsunuz. Bu şekilleri manipüle ederek, boyuyla yeriyle oynayarak modelinizi oluşturuyorsunuz, yani bastiçe şekillerin ekleme ve çıkarılmasıyla çalışıyorsunuz.
Tekla structures programı, çelik ve betonarme modelleme, proje yönetim modülü, yapı bilgi sistemi modelleme (BIM), çelik detaylandırma, prefabrik beton detaylandırılması ve bütünleştime olmak üzere altı bölüme ayrılan profesyonel tasarım programıdır. Proje yönetimi, belirli bir projenin hedef ve amaçlarına ulaşıp bitirilmesi için kaynakların planlanması, organize edilmesi, tedarik edilmesi ve yönetilmesi disiplinidir. Projelerin belirli başlangıç ve bitiş tarihi olmasına rağmen esneklik payıda vardır. Dolayısıyla, projelerin sürekli tekrarlanmasından doğan kalıcılığı, işletmelerdeki farklılıklar projelerin oldukça farklı  yönetilmesine neden olur.

AutoCAD en genel anlamda Autodesk firması tarafından üretilen ve geliştirilen mühendisler, mimarlar, grafikerler, tasarımcılar ve çizimle alakalı her birim tarafından kullanılan tasarım ve çizimlerin bilgisayar ortamında yapılmasını sağlayan bilgisayar destekli tasarım CAD (Computer Aided Design) programıdır. AutoCAD’in genel bir tanımını yaptıktan sonra yazımızı biraz daha detaylandıralım.

Masaüstü uygulaması olarak 1982 yılından bu yana mevcut olan AutoCAD, 2 ve 3 boyutlu çizim için olanak sağlayan ticari bir yazılımdır. 2010 yılından beri mobil web olarak AutoCAD 360 olarak pazarlanmıştır.

Autodesk tarafından geliştirilen AutoCAD Aralık 1982 yılında piyasaya sürülmüştür. Mimarlar, mühendisler, proje yöneticileri ve diğer profesyoneller tarafından kullanılan bu program 1994 yılı itibariyle 750 eğitim merkezleri tarafından desteklenmiştir. Autodesk’in en iyi ürünü olan AutoCAD 1986 yılının Mart ayında dünya çapında her yerde mevcut olan CAD programı haline gelmiştir.

AutoCAD dosya formatı, çizim anlamına gelen (drawing) ‘dwg’ dir. Autodesk tarafından dxf isminde bir çizim aradeğişim biçimi oluşturulmuştur böylece dwg dosya formatının diğer CAD programları tarafından tanınıp okunabilmesi sağlanmıştır. Autodesk’in logosu ve AutoCAD simgeleri yıllar boyunca çeşitli sürümler için değişmiştir.

AutoCAD ve AutoCAD LT Almanca, , İngilizce, İspanyolca, İtalyanca, Fransızca Japonca, Korece, Basitleştirilmiş Çince, Geleneksel Çince, Brezilya Portekizcesi, Çekçe, Rusça, Lehçe ve Macarca için kullanılabilir.

AutoCAD; Visual LISP, AutoLISP, VBA, .NET ve ObjectARX,  API’lerin çoğunu destekler ve programın özelleştirebilmesi ve otomatikleştirilebilmesini sağlar.

AutoCAD işletim sistemleri ise; Android,İOS, Microsoft Windows, Mac OS X’dir.

AutoCAD modellerine bakacak olursak;

AutoCAD LT: İlk kez 1993 yılının Kasım ayında piyasaya sürülen en düşük fiyatlı AutoCAD versiyonudur. AutoCAD LT fiyatı 495 $ dır. 1000 $ altında fiyatlı ilk AutoCAD ürünü haline gelmiştir. Autodesk tarafından doğrudan satılır ve ayrıca bilgisayar mağazalarında satın alınabilir. AutoCAD LT’nin AutoCAD paketinden eksik yanları da vardır bunlara dikkat etmek gerekir. AutoCAD LT, 3D yazılım yeteneği yoktur,  AutoCAD LT LISP, ARX, .NET ve VBA ile özelleştirme desteklemez,  AutoCAD LT bir ağ üzerinden birden fazla makinelerde kullanılamaz vs..

AutoCAD 360: Eskiden AutoCAD WS olarak pazarlanan AutoCAD 360 bulut tabanlı mobil cihaz uygulamasıdır. İOS ve Android cihazlarınıza bu programı yükleyerek mobil ortamda kullanabileceğiniz bu ücretsiz program ile AutoCAD’iniz olmasa bile başka birisinin size bu program ortamında paylaştığı çizimleri görebilir ve hatta üzerinde düzeltmeler yapabilirsiniz.

AutoCAD öğrenci versiyonu: 18 ay yenilenebilir lisansı ile öğrenci ve öğretmenlere ücretsiz, lisanslı AutoCAD öğrenci versiyonu, tam ticari versiyonu işlevsel olarak hemen hemen aynıdır diyebiliriz.

AutoCAD’in çok yaygın olarak tercih edilen bir yazılım programı olmasının birçok nedeni vardır birkaçından bahsedecek olursak; 2 ve 3 boyutlu çizim ve tasarım için olanak sağlar, çizimlerin daha kolay ve hızlı olmasını sağlar, hızlı değişiklik olanağı ve daha kaliteli çizimler sağlar, farklı ölçeklerde daha hızlı çizim imkanı sağlar, kağıt kullanımının neden olduğu sorunların azalmasına neden olur, istenilen değişikliklerin daha kolay bir şekilde yerine getirilmesini sağlar vs…

Bu denli yararlı olan bu yazılım programının bu işle alakalı olan mühendisler, mimarlar, grafikerler vs. tarafından iyice öğrenilmesi gerektiği ve hatta bunun kurslarına gidilmesi ile iş başvurusu yaparken cv’nizde size ne kadar artı puan getireceğini ve rakiplerinize fark atacağınızı unutmamalısınız…

AutoCAD ile çizim yapacağınız projeniz çok olsun!…
Bilgisayar destekli tasarım alanında en çok kullanılan programlardan olan AutoCAD programının da geliştiricisi olan Autodesk firması tarafından geliştirilen Revit programı popüler bir BIM programıdır. İngilizce bir sözcük olan ve açılımı “Building Information Modeling” olan BIM, yapı bilgi sistemi anlamına gelmektedir.

Revit programı üzerinde ilk olarak 1999 yılında Pro Engineer, SolidWorks gibi gelişmiş CAD programları üzerinde çalışan bir grup geliştirici tarafından hazırlanmış ve 2000 yılında ilk sürümü Revit Building adıyla yayımlanmıştır. İlk sürümlerindemimarlar ve inşaat mühendislerinin kullanımının amaçlandığı Revit programı ile geometriye bağlı olmadan parametrik üç boyutlu yapı tasarımları için etkili çözümler sunmuştur.

Revit programının kullanıcılarına sunduğu parametrik modeller ile tasarımların boyut büyüklüklerinin değil birbirleriyle olan oran ilişkilerinin önemi artmış, böylece hazırlanan tasarımların kolay ölçeklendirilir olması sağlanmıştır.

2000 ile 2002 yılları arasında 4 sürüm geliştiren Revit Technology şirketi 2002 yılında AutoCAD gibi gelişmiş CAD programlarının da sahibi olan Autodesk firması tarafından satın alınmış ve ismi Revit Architecture olarak değiştirilmiştir. 2013 yılında Autodesk firması tarafından programa diğer mühendislik ve tasarım disiplinlerinin eklenmesiyle yeniden isim değişikliğine gidilerek programın ismi günümüzde de geçerli olan Revit olarak belirlenmiştir.

Autodesk Revit ; inşaat mühendisleri, mimarlar, tasarımcılar ile elektrik, mekanik ve sıhhi tesisat ile uğraşan mühendisler tarafından yaygın olarak kullanılır. Autodesk Revit programıyla yapı ve yapı bileşenleri üç boyutlu olarak tasarlanabilir. Model veritabanında bulunan 2D elemanların çizimleri ve açıklamaları kullanılabilir.

Revit bir yapının yapımında etkili olarak kullanılmasının yanı sıra o yapının tüm yaşamı boyunca planlamasının yapılmasında da kullanılır. Konseptin hazırlanması, inşaat ve ömrünü doldurduktan sonra yıkım planı Revit ile yapılabilir.
SAP2000, her türlü yapı sisteminin tasarım ve analizi için kullanılan bir inşaat mühendisliği programıdır. “ Structural Analysis Program” sözcüğünün baş harflerinin birleştirilmesiyle oluşan SAP sözcüğü, “Yapısal Analiz Programı” anlamına gelmektedir. SAP2000 kullanarak iki boyutludan üç boyutluya, basit geometriden kompleks geometriye pek çok yapı modellenebilir, analizi yapılabilir ve optimize edilebilir. Nesne tabanlı bir modelleme ortamı sunan SAP2000, bu özelliğiyle mühendislik süreçlerini hızlandırır.

SAP2000 programı ile birlikte gelen SAPFire Analysis Engine adlı modül sayesinde detaylı sonlu eleman analizi yapılabilir.Finite Element Analysis adı verilen bu yöntem sayesinde karmaşık geometriler sonlu sayıda elemana bölünerek her birinin ayrı ayrı gerilme analizi yapılır, ardından çıkan sonuçlar birleştirilerek tek bir seferde gerilme analizinin mümkün olmadığı parçaların analizinin doğru bir şekilde yapılması sağlanır.

Mühendislerin kullanımını kolaylaştırmak için çok sayıda mühendis grubu tarafından geliştirilen SAP2000 programı, deneyimsiz kullanıcıların bile kolaylıklayapı sistemlerini tasarlamasına olanak sağlar. Entegre modelleme şablonları, ileri analiz seçenekleri, tasarım optimizasyon işlemleri ve özelleştirilebilir rapor çıktılarıyla profesyoneller için de güçlü bir modelleme platformudur.

SAP2000 Ne İşe Yarar?

SAP2000 çok kapsamlı bir mühendislik yazılımıdır. Daha çok inşaat mühendisliği alanında kullanılan bu yazılım, yapı tasarımına ihtiyaç duyulan her sektörde kullanılabilir. Modelleme, yük seçimi, analiz, tasarım veçıktı gibi sıralı adımlarla bir yapının tasarlanmasına katkı sağlar. Modellemede kullanılan şablonlar, kullanıcı dostu ve nesne tabanlı arayüzü ile modelleme sürecini hızlandırır. SAP2000, zemin yapı etkileşiminin de belirlenmesini sağlayan detaylı bir modelleme seçeneğine sahiptir.

SAP2000; doğrusal veya eğimli parçalar, kablolar veya yaylar, amortisörler, izolatörler gibi parçaların bulunduğu şablonlar ile hızlı ve başarılı bir modelleme için her türlü imkanı sunar. İster karmaşık isterse basit olsun, SAP2000 her türden yapısal modelleme için uygun bir programdır.

SAP2000 ile hazır gelen kod tabanlı yük modülü sayesinde hazırlanan modele birkaç tıklama ile rüzgar kuvveti, ağırlık, dalga, termal kuvvetler ve sismik kuvvetler gibi çevresel kuvvetlerin etki etmesi sağlanabilir. Böylece gerçeğe uygun ve tutarlı bir modelleme sürecine ulaşılır.

Örneğin; bir köprü tasarımı yapılıyorsa üzerinden geçecek araçlar, köprü için olmazsa olmaz bir yük oluşturur. Bununla birlikte boğaz köprüsü gibi rüzgar hızının yüksek olduğu yerler için yapılan köprü tasarımında araçlar kadar rüzgarın oluşturacağı yük de önemlidir. SAP2000 programı ile tüm bu kuvvetleri hesaba katarak doğru bir modelleme yapılabilir.

SAP2000 bir dizi yenilikçi analiz tekniğini de barındırır. Kullanıcılar bu programı kullanarak rahatlıkla doğrusal olmayan ve dinamik analizler yapabilir. Statik analizlerin yanında yapılan dinamik analizler ile tasarımın sağlamlığı ve dayanıklılığı test edilmiş olur.

İnşaat mühendisliği için gerekli hemen hemen tüm analiz metotlarını destekleyen SAP2000 programı, bir yapının karşılaşabileceği her türden olumsuz koşul için önceden belirlenmiş analiz yeteneğine sahiptir. Örneğin, modeli hazırlanan bir yapının kaç büyüklüğünde bir depreme dayanabildiği SAP2000 programı ile kolaylıkla ölçülebilir. SAP2000 ile birlikte gelen lisanslı SAPFire Analysis Engine isimli analiz motoru ile detaylı deprem, sel, çığ düşmesi gibi doğal afetlerin önceden önlemi alınarak karşılaşılabilecek zararlar en aza indirilir.

SAP2000'de tasarım tamamen analiz süreci ile entegre edilmiştir. Çelik veya betonarme yapıların tasarımında uluslararası standartlar ile tam uyumlu tasarım hazırlanmasını sağlar. SAP2000 ile, tasarım sonucunda görsel olarak sunum için özel bir rapor üretilir. Raporlarda tasarımın son halinin maruz kaldığı moment, kesme kuvveti, eksenel kuvvetler ile diğer kuvvetler bir diyagram halinde verilerek net bir şekilde görülmesi sağlanır.
Mimari Proje

Yapı ruhsatı, bir taşınmazın inşa edilebilmesi için gerekli inşaata başlama lisansıdır. Yani yapı ruhsatı inşaata başlanırken alınır. İnşa edilecek tüm yapılar için alınması zorunlu bir belgedir.

Yapı ruhsatı alabilmek için istenen belgeler arasında mimari proje de yer alır.

Mimari proje, inşa edilecek yapının dış görüntüsü, iç dizaynı, kitlelerin birbiriyle oranı, planları gibi tüm ayrıntıların yer aldığı projedir. Mimari projeler, yapıların mimarı tarafından hazırlanır.

Mimari projeye başlanmadan önce mimar “ilk incelemeyi” gerçekleştirir.

Mimarın yerinde yapacağı inceleme sırasında, arsanın çapa uygunluğu, yol şebekesi, kanalizasyon, elektrik ve bunlarla ilgili bağlantılar kontrol edilir. Arsanın kuzey yönü ve manzara durumu kontrol edilir. Arsadaki ağaçlar, kuyu, havuz, sarnıç incelenir. Arsanın topoğrafik durumu tespit edilir. İklim şartları incelenir.

Mimar yaptığı ilk inceleme sonrasında imar durumunu çıkartır. Mimar, mesleki bilgi ve becerisini kullanarak bir bağlantı şeması ortaya çıkarır.

Mimari projeler, Bayındırlık ve İskân Bakanlığı veya ilgili belediye tarafından tespit edilen çizim ve tanzim esaslarına göre hazırlanmalıdır.

Projenin kapağında; arsanın yeri, tapu kaydı, ada, pafta ve parsel numaraları ve alanı ile mevcutsa üzerinde bulunan yapılar, yapılacak yapının cinsi, kat sayısı, bina taban alanı ile inşaat alanı, hangi amaçla kullanılacağı ve yapı sahibi ile ilgili bilgiler ile projeyi çizen kişi ile ilgili bilgiler yer almalıdır.

İlgili belediyelerce tasdik işlemleri yapılan mimari projeler için belli bir miktarda ücret ödenmesi gerekmektedir. Bu ücretler her sene belirlenir, mesken ve işyerleri için farklı miktarları bulunur.

Yorumlar