İstanbul Üsküdar Hatice Yerlikaya

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Hatice Yerlikaya

üsküdar, İSTANBUL
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: Edebiyat Özel Ders , Arapça Kursu , Osmanlıca Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Hatice Yerlikaya, İSTANBUL ÜSKÜDAR ve civarında hizmet vermekte olup 18.03.2019 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. İSTANBUL ilinde hizmet veren 6425 kurs/özel ders verenden 541 . sıradadır. Başta Osmanlıca olmak üzere 3 farklı kurs/özel ders vermektedir. Hatice Yerlikaya, 36 gelen talepten 4 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
05538039535
Turk dili Edebiyati öğrenciyim 2 senedir bir kurumda Osmanlica dersi
Veriyorum bunun dısinda lisedeyken ortaokul öğrencilerine ders verdim daha sonra yabancılara Türkçe dersi verdim. Birebir özel ders tecrübem var.  Uyumluyumdur, sakin ve sabırlıyım.Sistematik ve bir düzen içinde ders vermeye çabalarım, öğrencinin anladığından iyice emin olmadan başka konuya geçmem.  Öğrencinin psikolojisini dikkate alırım. Acil bir sey olmadığı sürece saatinde başlar  saatinde bitiririm

Fotoğraflar

Edebiyat Özel Ders Nedir?

Edebiyat duygu, düşünce, olay ve hayallerin, insanlarda estetik duygular uyandıracak bir şekilde, dil kullanılarak, söz ve yazıyla anlatımını amaçlayan sanat dalıdır. Bu sanatın kurallarıyla ve ürünleriyle uğraşan bilim koluna da aynı zamanda Edebiyat diyebiliriz. Farklı bir tabirle edebiyat yani yazın; sanat yapma amacı ile oluşturulan yazıların bütünü olarak da düşünülmektedir. Yazılı olmayan ve halk arasında ağızdan ağıza dolaşan ve bu sayede yaşayan edebiyata sözlü edebiyat denilmektedir. Edebi eserler, uzunluk kısalık formlarına göre hikâye, roman, kısa öykü veya drama gibi farklı türlere ayrılır.

Arapça Nedir?

Arapça dilinin kökeni kabilelerin yerel Arapça diyalektleri kullandığı İslamiyet öncesi Arabistan‘a dayanmaktadır.

Şiir, İslamiyet öncesi Arabistan kültüründe önemli bir rol oynamıştır. Bu sayede şairler bireysel kabilenin prestijini ve önemini temsil etmiştir. Batı Arabistan’da Mekke şehrine kısa bir mesafedeki bir pazar kasabası olan Okaz‘da  pek çok şairin eserlerinin sergilendiği şiir festivalleri düzenlenirdi.

Mekke ise ticaret, kültür ve din merkeziydi. Güçlü Quraish kabilesi Mekke’deki en güçlü kabileydi ve dilleri de en baskın diyalekte sahip dildi.

Kuran (İslamiyet’in kutsal kitabı) indiğinde, eşsiz ve özenli tarzı ve içerdiği mesajlar ile Arap toplumunu sonsuza kadar değiştirecekti. Kuran’ın inmesi Arapçanın dünya dili olma yolundaki ilk adımlarını göstermekteydi. Kuran dili halen Arapça dil bilimcilerinin referans aldığı bir değerlendirme ölçütüdür.

İslamiyet Arap Yarımadasında yayılmaya başladıkça, Arapça dili de sayısız çeşitli ifadeler, tarzlar ve janrlar geliştirmeye başlamıştır.

Sonrasında “Modern Standart Arapça“ denilen klasik dil gelişmiştir. "Modern Standart Arapça Nedir?" başlıklı sayfa bu modern Arapça türüyle ilgili daha çok bilgi sunmaktadır.

Arapçadan Geçen Kelimeler
Islamiyetin yayılmasıyla birlikte, Arapça bölgesel bir dilden uluslararası bir dil olma yolunda ilerlemeye başlamıştır. 8. Yüzyılda Arapçanın İspanya’da yayılmaya başlamasıyla Avrupa dilleri üzerindeki etkisi de görülmeye başlanmıştır.

İspanya’da yaşanan Müslümanlık çağı boyunca İspanyolca diline Arapçadan pek çok kelime geçmiştir. İspanya’daki pek çok yer isminde Arapça etkiler gözlenmektedir. Örneğin Granada’daki ünlü "El Hamra" sarayı ismini Arapça’da Kırmızı anlamına gelen “al-hamraa“dan almaktadır.

Müslüman dünyasındaki pek çok dil değişik seviyelerde Arapçadan etkilenmiştir. Farsça da hem kelime hem de gramer açısından Arapça’dan yoğun şekilde etkilenmiştir. Pakistan’ın resmi dili olan ve Hindistan’daki önemli dillerden biri olan Urduca da Arapça kökenli pek çok kelime içermektedir.

Günümüzde Arapça’nın Konuşulduğu Yerler
Arapça bugün Arap Dünyasında 200 milyondan fazla kişi tarafından konuşulmakta olup 22 ülkede resmi dil konumundadır.
Arapça, Arap Dünyasına sınır komşusu olan Mali, Nijer, Çad, Eritre, Cibuti, Etiyopya ve Somali gibi pek çok ülkede de önemli bir dildir. Aynı zamanda Türkiye’nin güney kesminde ve İran’ın güneybatısında bazı yerlerde de Arapça konuşanlar bulunmaktadır.
Arapların Arap Dünyası dışındaki ülkelere göçüyle, Arapça dili dünyanın dört bir köşesine yayılmıştır.
Arapça 1974’ten beri Birleşmiş Milletler’de de resmi dil statüsündedir.
Kuran dili olan Arapça Müslüman dünyasından saygı görmektedir. Pek çok Arap olmayan Müslüman çocuk, Kuran’ı okuyup anlayabilmek için küçük yaşta Arapça öğrenmeye başlamaktadır.
Verilen Kursların Ayrıntıları
Turk dili Edebiyati öğrenciyim 2 senedir bir kurumda ders veriyorum bunun dısinda lisedeyken ortaokul öğrencilerine ders verdim daha sonra yabancılara Türkçe dersi verdim. Birebir özel ders tecrübem var.  Uyumluyumdur, sakin ve sabırlıyım.Sistematik ve bir düzen içinde ders vermeye çabalarım, öğrencinin anladığından iyice emin olmadan başka konuya geçmem. Hazırlanılan sınava odaklı çalıştırmaya özen gösteririm. Öğrencinin psikolojisini dikkate alırım. Acil bir sey olmadığı sürece saatinde başlar  saatinde bitiririm
Istanbul Universiteis Turk dili 3. Sinif/ Anadolu Universitesi ilahiyat 2.sinif/ 2 senelik klasik ve modern arapca eğtimim var. Imamhatip mezunuyum. Daha önce hem grup dersleri hem bireysel ders verdim. Konuşma,yazma,dinleme ve gramer kurallarinin hep bir arada geliştirmeye  yönelik bir eğitim aldim bu minvalde bilgi aktarımi yapmayi planlıyorum
05538039535 telegon numarasından ulaşabilirsiniz. Daha önce bircok yerli yabanci öğrencim oldu bu alanda tecrubeliyim 5-6 derste halledebilirsiniz