İzmir Merkez Aybars Irmak

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Aybars Irmak

merkez, İZMİR
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: Kamera Önü Oyunculuk Eğitimi Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Aybars Irmak, İZMİR MERKEZ ve civarında hizmet vermekte olup 07.08.2017 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. İZMİR ilinde hizmet veren 2056 kurs/özel ders verenden 397 . sıradadır. Başta Kamera Önü Oyunculuk Eğitimi olmak üzere 1 farklı kurs/özel ders vermektedir. Aybars Irmak, 4 gelen talepten 1 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
07-02-1985 İzmir doğumlu.Özel tiyatrolarda görev almış ve bunun yanısıra başta Kurşun Yarası olmak üzere;Büyük Yalan ve ana rollerini paylaştığı Aşk Yolu filmi,Misi,Kırık Kanatlar,Servet Avcısı,Yol Ar kadaşım,Kavak Yelleri,Bitmeyen Şarkı,İzmir Çetesi,Derin Sular,Herşeye Rağmen,Karadağlar,Arka Sokaklar,Fatmagül'ün Suçu Ne?Yüzyıllık Mühür,Yeşil Deniz,Kaçak Gelinler,Rengarenk,İsimsizler dizilerinin yanısıra;sinema yapıtları olan Son İstasyon,Günah Keçisi ve Avusturya-Almanya ortak yapımı olan ve Almanca çekilen Oben Ohne filminde Fadıl adında 6 yıl Almanya Hannover'de yaşamış bir Türk karakterini canlandırmıştır.Oyunculuğun yanısıra dublaj(seslendirme)konusunda da deneyimleri vardır.Oyuncu koçluğu da yapmaktadır.


Kamera Önü Oyunculuk Eğitimi Nedir?

Kamera önü oyunculuk, film, dizi, klip ve reklamlarda yapılan oyunculuk çalışmaları olarak bilinmektedir. Tiyatro oyunculuğundan farklı olarak sahne yerine kameranın önünde yapılmaktadır.

Tiyatronun canlı atmosferi yerine tekrar tekrar çekilen sahnelerin birleştirilmesi sonucu ortaya çıkan bir bütünün parçası olan kamera önü oyunculuğu; bu nedenle farklı teknikler içermektedir.
Kamera önü oyunculuk teknikleri, oyunculuk okulları ve kursları ile öğretilse de sektörde deneyim kazanmadan yapılamayacak tekniklerdir.

Rol yapmayı öğrenmek isteyen herkesin bilmesi gereken kamera önü oyunculuk teknikleri, sahnedeki fiziksel ve duygusal tüm süreçleri kapsamaktadır. Oyunculuk eğitimi, bu teknikleri kazandırırken aynı zamanda bilgi, deneyim, yaratıcılık, doğallık ve empati becerileri de katmaktadır.Kamera önü oyunculuk tekniklerini en iyi şekilde öğrenmek için oyuncu adaylarının alması gereken dersler:
Ses
Nefes
Hareket
Doğaçlama
Beden dili
Tiyatro tarihi
Oyunculuk teknikleri
Rol Çözümlemesi
Rol (jest-Mimik)
Karakter analizi
Senaryo okuma,
Devamlılık takibi,
Artikülasyon-Fonetik
Durum analizi
İstanbul Oyunculuk Eğitimi
Oyunculuk okulu ile alınan bu eğitimlerden sonra kamera önünde rahatlıkla sahne sergileyebilen oyuncuların sektör içinde kendilerini geliştirmeleri de mümkün. Sadece teorikte kalmamak ve tüm rolleri hakkıyla yapmak isteyenler için kamera önü oyunculuk teknikleri önerilerimiz:

Metin ve karakter analizi yapmalısınız.
Kamera önü oyunculuk eğitimi süresince edindiğiniz doğaçlama tekniklerini günlük hayatta da uygulamalısınız.
Kamera karşısında bedeninizi doğru kullanmalısınız. Bunun için beden dili dersleri almalısınız.
Yönetmenin çekim tarzını kavramak için daha önce çektiği dizi ve filmleri izlemelisiniz.
Fiziğinizdeki artı ve eksilerin farkında olarak bunları lehinize kullanmalısınız.
Kamera önü oyunculuk teknikleri açısından en önemlisi de konsantrasyon. Sette konsantrenizi bozacak her şeyden uzak durmalısınız.
Sette kullanılan terimleri bilmelisiniz. Sizden istenen her şeyi böylece karşılayabilirsiniz.
Sette disipline sahip olmalısınız. Geliş ve gidiş saatlerinize dikkat etmeli, yönetmeni ve ekibi bekletmemelisiniz.
Diğer oyuncuların kamera önü performanslarını izlemelisiniz.
Kendinizi geliştirmeli ve bol bol kitap okuyarak oyunculuk tekniklerini ve akımları incelemelisiniz.
Her fırsatta bir topluluk ya da ayna karşısında performansınızı sergilemelisiniz.
Oyunculuk Okulları İle Deneyimli Eğitmenlerden Dersler

Kamera önü oyunculuk eğitimi almak isteyenler oyunculuk okulları ile bu isteklerini gerçekleştirebilirler. Son yıllarda dizi ve film sektörünün gelişmesi ile artan oyuncu kitlesi arasından sıyrılmak için oyunculuk eğitimi almak şart olmuştur.

Film ve dizi yapımcıları da kamera önü oyunculuk eğitimi almış ve kendi sesini kullanabilen oyunculara öncelik vermektedirler. Dolayısıyla oyunculuk niteliklerine sahip olmak önemlidir. Oyuncu her sahnede aynı etkiyi bırakabilecek güçte olmalıdır.

Oyunculuk okulları, kişilere oyunculuk niteliklerini kazandırmak için konservatuarların verdiği 4 yıllık eğitime benzer bir eğitimi kısa sürede verirler. Oyunculuk ise bitmeyen bir serüven olduğu için sadece eğitimle kısıtlanmaz. Oyunculuk eğitimi aldıktan sonra güvenilir bir cast ajansına kayıt yaptırmak ve oyunculuk başvurusu için uygun rolleri beklemek gerekir.

Oyunculuk okulları deneyimli ve yıllardır oyunculuk yapan eğitmenlerden ders almanızı sağlayarak sizi başarılı bir oyuncu olmaya hazırlayacaklar.

Çocuk Oyuncular İçin Kamera Önü Teknikleri

Kadın oyuncu ve erkek oyuncu için kamera önü oyunculuk teknikleri genel olarak aynıdır. Ancak çocuk oyuncular için kamera karşısında rol oynamak daha zor olabilir. Çocuk oyuncu rolleri genellikle fazla diyalog içermediğinden kolay gibi gözükse de yine de hiç deneyimi olmayan adaylar için zordur.

Kadın oyuncu ve erkek oyuncu rollerindeki aktör ve aktrisler çocuk oyuncuların rahat etmesini sağlarken setlerde çocuk oyuncular için uygun koşulların da oluşturulması gerekir.

Çocuk oyuncular için kamera önü oyunculuk teknikleri ise:
Oyunculuk eğitimi alarak çocuk oyuncu rolleri üzerine çalışılmalıdır.
Çocuk oyuncuların ailelerinin psikolojik olarak çocuklarının oyunculuğa hazır olup olmadığını gözlemlemeleri gerekir.
Çocuk oyuncular diğer çocuk aktör ve aktrisleri takip etmelidir.
Rol çalışmaları ve doğaçlama üzerinde durulmalıdır.
Çocuk oyuncular için diksiyon ve beden dili eğitimleri verilmelidir.
Çocuk oyuncuların empatilerini geliştirecek kamera önü çalışmalar yapılmalıdır.
Oyunculuk Okulu
Özel Oyunculuk Eğitiminin Yararları

Özel oyunculuk eğitimi özellikle zor rollere hazırlanan oyuncular ya da çocuk oyuncular için faydalı olmaktadır. Ayrıca konservatuar sınavlarına hazırlananlar da özel oyunculuk eğitimi sayesinde sınavdaki başarı oranını artırabilirler.

Özel oyunculuk eğitiminin yararları sadece konservatuar sınavlarında değil, oyunculuk için konservatuar okuyanların sahne çalışmalarında da görülür. Bitirme rolleri ve oyunları için özel oyuncu koçları öğrencilere yardımcı olurlar. Ancak oyunculuk eğitimi fiyatları açısından bakıldığında grup eğitimleri daha yararlı olabilmektedir.

Özel oyunculuk eğitimi sayesinde kişiler rollerine daha detaylı hazırlanırlar, eğitmenlerinin bilgi ve deneyimlerinden daha iyi yararlanırlar, kendilerini geliştirir ve daha hızlı öğrenirler. Başarılı oyunculuk eğitmenleri kişiye ünlü olmanın kapılarını aralarlar.

Verilen Kursların Ayrıntıları
Kamera önü oyunculuk teknik bilgileri verilir ve ajans - prodüksiyon şirketlerine yönlendirilir