İzmir Karabağlar Kübra Koçak

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Kübra  Koçak

karabağlar, İZMİR
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: Tezhip Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Kübra Koçak, İZMİR KARABAĞLAR ve civarında hizmet vermekte olup 02.10.2017 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. İZMİR ilinde hizmet veren 2095 kurs/özel ders verenden 1229 . sıradadır. Başta Tezhip olmak üzere 1 farklı kurs/özel ders vermektedir. Kübra Koçak, 1 gelen talepten 0 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar  Fakültesi mezunuyum.Tezhip, Hat(Rika Meşk),Minyatür, Ebru ve Güzel Sanatlara hazırlık dersleri vermekteyim.


Tezhip Nedir?

Tezhip (Osmanlıca: Tezhib) kelimesi, Arapça zeheb (altın) kökünden türemiş olup, ‘altınlamak’ anlamına gelir. Çoğulu olan “tezhibat” “altınlama süslemeler” demektir. Tezhip günümüzde daha çok İslam kökenli kitap bezeme sanatlarına verilen addır. Tezhip sanatını icra eden erkeklere müzehhip kadınlara müzehhibe adı verilir. Tezhip ile Minyatürü karıştırmamak gerekir. Minyatür daha çok tasvire dayanır. Bitki, hayvan, insan ve/veya mekân tasvirleri içerir. Minyatürler yapıldıkları dönemin sanat anlayışı ile koşut olarak, genellikle iki boyutlu ve perspektifsiz olarak yapılmış tasvirlerdir. Tezhip sanatı ise öncelikle hat sanatının etrafının bezenmesi amaçlı kullanılmış, günümüzde tek başına pano olarak da kullanılmaktadır. Basit bir anlatımla çoğunlukla stilize edilmiş bitki formları ya da desenlerden oluşan kimi zaman simetrik tasarımlardır.

Verilen Kursların Ayrıntıları