İzmir Karşıyaka Arda İşler

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Arda İşler

karşiyaka, İZMİR
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: Keman Kursu , Konservatuar Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Arda İşler, İZMİR KARŞIYAKA ve civarında hizmet vermekte olup 17.12.2018 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. İZMİR ilinde hizmet veren 2055 kurs/özel ders verenden 160 . sıradadır. Başta Keman olmak üzere 2 farklı kurs/özel ders vermektedir. Arda İşler, 75 gelen talepten 10 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
1991 yılında Ankara da doğdu.9 yaşın da TRT çocuk korosunun sınavlarını kazandı.12 yaşın da Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı keman bölümünü kazandı ve 3 yıl içinde çalışmalarına Ceylan Kabakçı ile başlayıp,Ludmila Sirotina ile devam etti.
Eğitimine 2006 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuarı keman bölümünü kazanarak devam etti . 2016 yılında Mersin Üniversitesi Devlet Konservatuvarı lisans diploması almaya hak kazandı.

Öğrenim süreci için de Mersin Üniversitesi Akademik Oda Orkestrasın da uzun süreler görev aldı ve bir çok konser,cd kaydı ve turnelerde bulundu. Ayrıca Cem Mansur yönetimindeki Türkiye Gençlik Filarmoni Orkestrasın da 3 sene görev aldı. Bu orkestra ile yurt içi ve yurt dışında(Berlin,Münih,Viyana,Lahey,Amsterdam,Liepzig,Köln,Milano) gibi şehirlerde önemli festivaller dahil bir çok konser verdi.Ayrıca yurt için de Bursa Bölge Devlet Senfoni Orkestrası,Mersin Devlet Opera ve Balesi ve Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası gibi devlet kurumlarında çalıştı.Sanatçı ayrıca Olten Filarmoni Orkestrası ile düzenli konserler vermektedir.


Keman Nedir?

Muhtemelen en tanınmış orkestra çalgısı olan keman, bir yayla çalınan telli bir enstrümandır. Keman ailesinin en geniş aralıklı sesine sahip olan üyesi olan kemanın yanında bu ailenin diğer üyeleri, viola, Viyolonsel ve kontrabastır. Keman bir kaç ana parçadan oluşur. Ön kısım, omurga, boyun, perdeler, akort anahtarları, gövde, köprü, kuyruk ve F- delikleri.

Üst, göbek veya ses tahtası olarak da anılan ön kısım genelde iyi kurutulmuş ladin, arka tarafı ise ak ağaçtan yapılır. Keman imal edilirken, ön, arka kısımlar ve omurga, boş bir kutu oluşturacak şekilde birleştirilir. Kuyruğa bağlanan dört tel köprünün üzerinden geçip, perdelerden uzanıp, akort anahtarlarına bağlanır. Anahtarlar vasıtasıyla akort edilir ve elin perdelere basılması ile değişik sesler ve tonlar elde edilebilir. Müzisyen, tellerin üzerinde yayı doğru açıyla sürtünce ses elde edilir. Bu yay yaklaşık  75 santim uzunluğundadır.

Konservatuar Nedir?

Kelime anlam olarak muhafaza eden, koruyan anlamındadır ve bir sanatın veya sanat dalının korunması, bu sanat dalının bir ekol haline getirilmesi olarak düşünülebilir. Bazı yorumlara göre sanatın korunması, güncel olarak yorumlanması ile mümkündür. Konservatuvar eğitimi ve yapılanması genel olarak müzik üzerine kuruludur. Ancak bazı konservatuvarlarda müzik dışında dans, drama ve müzikal gibi eğitimleri içeren çalışmalar da bulunmaktadır.[5]. Türkiye'de ise dünyadaki eğitime benzer şekilde genelde Müzik, Müzikoloji ve Sahne Sanatları adı altındaki bölümlerde eğitimler toplanmaktadır. Bu eğitimler kapsamında, sahne sanatlarının altında, bale, opera ve tiyatro gibi eğitimler de verilmektedir.
Verilen Kursların Ayrıntıları
Her türlü yaş grubuna dönük bilgiye ve tecrübeye dayalı 1 saatlik birebir dersler ve ayrıca nota ve solfej dersleri de verilir.