Sakarya Adapazarı Ahmet Hakan

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Ahmet Hakan

adapazari, SAKARYA
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: Ud Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Ahmet Hakan, SAKARYA ADAPAZARI ve civarında hizmet vermekte olup 23.01.2018 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. SAKARYA ilinde hizmet veren 195 kurs/özel ders verenden 111 . sıradadır. Başta Ud olmak üzere 1 farklı kurs/özel ders vermektedir. Ahmet Hakan, 0 gelen talepten 0 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
Ensturman öğretimi sadece ud ile kısıtlı değildir. Bağlama ,Darbuka , ney , gitar , Cajon dersleride vermekteyim. Sakarya/Serdivan çevresindeyim.


Ud Nedir?

Saz, bağlama vb. çalgılar gibi inanılmaz güzel bir sesi olan telli Türk müziği çalgısıdır. Şekil olarak iri karınlı, kısa ve kıvrık saplı, kirişli ve mızrapla çalınan bir çalgıdır. Ud sözcüğünün Arapça kökenli olduğu ve El-oud kelimesinden geldiği bilinmekterid. El-oud ise sarısabı ve ödağacı anlamlarına gelmektedir.

Ud hangi elemanlardan meydana gelmektedir?
1- Tekne (gövde)
2- Göğüs (kapak)
3- Sap
4- Burguluk
5- Teller

Ud'un kaç teli vardır ve neyle çalınır?
Udun 6 çift teli vardır ve mızrapla çalınır

Ud'un telleri neden yapılır?
Günümüzde tellerin ince olan 3 çifti misinadan, öteki 3 çifti de çelikten yapılır.

Mızrap neden yapılır?
Mızrap yapımında yaygın şekilde ham madde olarak kullanılan malzeme plastiktir.

Ud'un gövdesi hangi malezemelerden yapılmaktadır?
Ut teknesi; ceviz, maun, erik, kayısı, akça ağaç, kiraz, ithal ağaçlardan magase, vengi, pelesenk gibi birçok ağaçtan yapılmaktadır.

Ud çeşitleri nelerdir?
1- Zenne Ud (Kadın Ud'ları)
2- Erkek Ud'ları

Bilinen Ud sanatçıları kimlerdir?
Şerif Muhittin Targan, Udi Nevres, Fahri kopuz, Mısırlı İbrahim Efendi, Sedat Öztoprak, Cevdet Kozanoğlu, Şerif İçli, Kadri Şençalar, Udi Hırant, Cinuçen Tanrıkorur, Mutlu Torun, Necati Çelik, Samim Karaca, Osman Nuri Özpekel, Coşkun Sabah, Gülçin Yahya, Ergin Kızılay, bayram Coşkuner, Sedat Oytun, Vedat Gençtürk, Mehmet Emin Bitmez, Yurdal Tokcan, Hakan Emre Ziyagil, İbrahim Coşkun bilinen Ud sanatçıları arasında gösterilebilirler.

Verilen Kursların Ayrıntıları