Samsun Merkez Samsun Sürücü Kursu

Bu kursu paylaş
0 Yorum

SAMSUN SÜRÜCÜ KURSU

merkez, SAMSUN
KURUMSAL ÜYE
Verdiği Kurslar: B Ehliyet Kursu , A2 Ehliyet Kursu , D Sınıfı Ehliyet Kursu , A1 Ehliyet Kursu , Otomatik Vites Ehliyeti Kursu , Psikoteknik Kursu , SRC Kursu , G SINIFI EHLİYET Kursu , İş Makineleri Operatörlüğü Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
SAMSUN SÜRÜCÜ KURSU, SAMSUN MERKEZ ve civarında hizmet vermekte olup 04.07.2017 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. SAMSUN ilinde hizmet veren 226 kurs/özel ders verenden 93 . sıradadır. Başta Psikoteknik olmak üzere 9 farklı kurs/özel ders vermektedir. SAMSUN SÜRÜCÜ KURSU, 10 gelen talepten 0 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
SAMSUN SÜRÜCÜ KURSU

2008 yılında Türkiye’de ilk olarak kurulan PSİKOTEKNİK merkeziyle faaliyete geçen kurumumuz 2010 yılında SAMSUN SÜRÜCÜ KURSU adını alarak, Samsun ve Karadeniz’de sürücü eğitimi alanında SRC, OPERATÖRLÜK (İŞ MAKİNESİ), EHLİYET branşları ile sektöründe öncü bir kuruluş haline gelmiştir.

Bünyesinde Karadeniz’in en büyük pistini barındırmakla beraber, eğitimlerini branşında titiz ve uzman kadrosuyla, sürekli yenilenen araç filosu, tüm iş makineleri araçları ile başarılı hizmet grafiğini gün geçtikçe yükseltmektedir. Son olarak sadece Samsun dışında Karadeniz ve diğer bölgelerde açtığı şubeleriyle kaliteli hizmet politikasını vatandaşlarımıza sunmaktadır.

Neden Biz?

Samsun Sürücü Kursunu Seçmeniz İçin Birkaç Neden:

Uzman Eğitim Kadrosu
Eğitim öncesi ve sonrası memnun kursiyerler
Yeni Model Eğitim Araç Filosu
Bütün İş Makine Araçları
Karadeniz’in En Büyük Araç Pisti
En Uygun Fiyatlar ve Ödeme KoşullarıVerilen Kursların Ayrıntıları
A2 sınıfı sürücü belgesi nedir? A2 için yaş sınırı kaçtır?
2 Tekerlikli motosikletler için:

Güç sınırı 35 kv(kilovat)’tır.

Kv/kg oranı 0,2 değerini geçmeyecek şekilde sepetli veya sepetsiz olabilir.

3 Tekerlikli motosikletler için:

Güç sınırı 15 kv(kilovat)’tır.

Yaş sınır 18’dir.

A2 sınıfı sürücü belgesi olanlar M ve A1 sınıfını kapsayan araçları da kullanabileceklerdir.

Yönetmelikte:

"Gücü 35 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,2’yi geçmeyen, iki tekerlekli motosiklet şeklinde ifade edilir."

D SINIFI EHLİYET NEDİR?

D sınıfı ehliyet tipi  minübüs ve otobüs kullanacaklara verilen ehliyet tipidir Karayolları Trafik Yönetmeliği 76. madde). Ancak ilgili Yönetmeliğin 76. maddesinde Minübüs ve Otobüs kullanacaklara ibaresi vardır.
Ayrıca D1 ehliyet için de Minübüs kullanacakların alması gereken ehliyet denilmektedir. Bu şekilde bir ayrımın sebebi D ehliyet türlerinin kendi içinde türlere ayrılmasıdır.
TAVSİYE : Bunun için bu iki araçtan birisi için kursa başvurduğunuzda D sınıfı ehliyet almanızı öneririz. Sebebi ise D ehliyetin her iki sınıfı da kapsıyor olmasıdır.

D SINIFI EHLİYET HANGİ ARAÇLARI KULLANIR?

Yukarıda otobüs ve minübüs kullanmak isteyen sürücü adaylarının bu ehliyeti almak zorunda olduğunu belirttik. Bununla birlikte, bu sertifikaya sahip sürücüler aşağıda belirtilen araçlarıda kullanabilir. Bu durumda;
B sınıfı sertifikaya giren Otomobil ve Kamyoneti
D1 ehliyet sınıfına giren Minübüsü
F sertifikaya giren Traktörü
M sınıfına giren Motor Bisikleti,
B1 sınıfına giren ATV araçlarıda kullanabilir.


D SINIFI EHLİYET ALMA ŞARTLARI NEDİR?

Ehliyet almanın şartları Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 76. maddesinde bütün ehliyet sınıfları için tek tek ehliyet alma şartları belirtilmiştir.
YAŞ BAKIMINDAN : En az 24 yaşını doldurmuş olmak,
DENEYİM ŞARTI OLARAK : En az  B sınıfı sürücü belgesi sahibi olmanız gerekir. B sürücü belgesine sahip olmayan bir aday 24 yaşından büyük olsa dahi bu sürücü belgesini alamaz.  Yani B, C1, C, D1 sürücü belgeleri olanlar başvurabilir.
ÖĞRENİM ŞARTI : En az İlkokul düzeyinde eğitim aldığını belgelemek.
SAĞLIK ŞARTLARI:  Sürücü Adayları ve Sürücülerde Aranacak Sağlık Şartları ile Muayenelerine Dair Yönetmelikte belirtilen şartları taşımaları,
ADLİ SİCİL ŞARTI : Çeşitli suçları işleyen adayların sınavı kazansa dahi bu ehliyeti almaya hakkı olmaz.


D SINIFI EHLİYET NASIL ALINIR?

Bu başlıkta bu ehliyeti en başından en sonuna kadar nasıl alacağınızı tek tek anlatacağız.

Birinci Aşamada : ilk adımda bir sürücü kursuna kaydolmanız gereklidir. Ancak sadece direksiyon dersleri için kursa kaydolup ve sadece direksiyon sınavına gireceksiniz.
İkinci Aşamada : Direksiyon derslerini tamamladıktan sonra direksiyon sınav ücretini yatırıp direksiyon sınavına gireceksiniz.
Üçüncü Aşamada : Direksiyon sınavını kazanmanız halinde D ehliyetinizi çıkartmak için başvurunuzu emniyet birimlerine yapabilirsiniz.
A1 sınıfı sürücü belgesi nedir? A1 için yaş sınırı kaçtır?
2 Tekerlikli motosikletler için:

Silindir hacmi 125 santimetreküpü geçmeyecek.

Güç olarak 11 kv(kilovat) sınır değerini aşmayacak.

Kv/kg oranı 0,1 değerini geçmeyecek şekilde sepetli veya sepetsiz olabilir.

3 Tekerlikli motosikletler için:

Güç sınırı 15 kv(kilovat)’tır.

Yaş sınırı 16 olarak belirlenmiştir.

Aynı zamanda A1 sürücü belgesine sahip olanlar M sınıfına giren araçları da kullanabilir.

Yönetmelikte:

" Silindir hacmi 125 santimetreküpü,  gücü 11 kilovatı ve gücünün ağırlığına oranı 0,1’i geçmeyen, iki tekerlekli motosikleti şeklinde ifade edilir."
B sınıfı otomatik vites sürücü belgesi nedir?
Ehliyetini 2016 yılından önce alan sürücüler otomatik veya manüel araç kullanabilmek için manüel vitesli araçlarla eğitim alıp sınavlara da bu araçlarla girmek zorundaydı. 2016 yılı itibariyle yönetmelikte yapılan değişikle sürücü adayları istemeleri halinde otomatik vitesli araç kullanabilmek için sürücü kursuna başvuru yapabilir ve sadece otomatik araçlarla eğitimlerini tamamlayarak sınava da bu araçlarla girip ehliyetlerini alma hakkı kazandılar Otomatik vites için ayrı bir sınıf yoktur. Sınava otomatik vitesli araçla girer ve başarılı olursa ehliyet belgesinde otomatik vitesli araç kullanabilir ibaresi yazacaktır. Belirtmekte fayda var bu şekilde ehliyet  belgesi alan kişiler manüel araç kullanamazlar. B sınıfı ehliyette olduğu gibi otomatik vitesli otomobil ve kamyonet kullanacaklara  verilir.

B sınıfı otomatik vites için yaş sınırı kaçtır?

Yaş sınırı 18’dir.


B sınıfı otomatik vites sınıfı belgeye sahip sürücüler hangi araçları kullanabilir?
Otomatik vites olan M, B1 ve F sınıfı araçları kullanabilirler.  Motor bisiklet, 4 tekerlik motosiklet ve traktör kullanabilirler.

Azami yüklü ağırlığı 4.250 kg olan birleşik araçları kullanabilirler.

Psiko-Teknik Değerlendirme Sistemi

Sürücülerde güvenli araç kullanmak için temel olarak bulunması gereken algı, dikkat, hafıza, muhakeme yeteneği, hız-mesafe tahmini gibi zihinsel özelliklerinin; tepki hızı, göz, el ayak koordinasyonu gibi psiko-motor yetenek ve beceri düzeyinin, risk alma, saldırganlık, sorumluluk, öz kontrol gibi tutum, davranış, alışkanlık ve kişilik özelliklerinin bilgisayar destekli test sistemleri kullanılarak ölçülebildiği" bir sistemdir.
Böylece; bir sürücünün, bir aracı sürebilmek için asgari düzeyde, trafiğe ilişkin yeteneklere sahip olup olmadığı ve trafiğe ilişkin kişilik açısından, trafik kurallarına uyma eğilimine sahip olup olmadığı hakkında daha tarafsız, daha bilimsel ve daha standart koşullarda gerçekleştirilmiş uygulamalarla sonuçlara varılması sağlanabilmektedir.
Psiko-teknik değerlendirme merkezlerinde Psikiyatri Uzmanı ve Psikologlar görev yapmaktadır.

Yasal Konular

Ehliyet İadesi
2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu'na dayalı Karayolları Trafik Yönetmeliği Madde-79; kanunun ilgili maddelerinde tanımlanan nitelikteki trafik suçlarını işleyen sürücüler, tanımlanan usul ve esaslara uygun olarak, Psikoteknik Değerlendirme ve Psikiyatri Uzmanı Muayenesine tabi tutulurlar. Muayene sonucu durumu uygun bulunan sürücülerin sürcü belgeleri Kanunun ilgili maddesinde belirtilen sürenin sonunda iade edilir.

KTY 60 e (Karayolu Taşıma Yönetmeliği Madde 60 Bendi E)
Ticari araç kullanan sürücülerin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları şarttır.
SRC BELGESİ NEDİR?

SRC belgesi, yük ve yolcu taşımacılığı yapmak isteyen tüm ticari araç sürücülerinin almakla yükümlü oldukları bir belgedir. Bir başka açıklamayla karayolu taşımacılığı yapacak olan tüm sürücüler mesleki yeterlilik belgesi olarak da bilinen SRC belgesini almak zorundadır.  Bu belgeyi kamyonet, kamyon, panelvan, minibüs, otobüs, çekici gibi ticari araç kullanan şoförler alır.

Karayolu taşıma kanununa göre eşya, yolcu gibi şeyleri taşıyan bir diğer deyişle ticari olan taşıtı sevk ve idare eden kişide bulunması gereken belgelerin neler olduğunu sıralarsak;  bu belgelerden ilki sürücü belgesi (ehliyet), ikincisi mesleki yeterlilik belgesi yani SRC belgesi, üçüncüsü ise psikoteknik raporudur.  Örnek vermek gerekirse ülkemizde bu belgenin adı SRC belgesi iken, Amerika’da aynı işlevi CDL belgesi görür. Farklı isimlere sahip olsalar da, ticari taşımacılık yapan her birey bu belgeyi almakla yükümlüdür. Src belgesi için T.C. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yapılan sınava girilmelidir.

SRC BELGESİ ÇEŞİTLERİ VE KULLANIM ALANLARI

SCR1, SRC2, SRC3, SRC4 ve SRC5 olmak üzere 5 farklı SRC belgesi bulunmaktadır. Yapılan işin niteliğine göre hepsinin ihtiyaç alanları ve veriliş sebepleri farklıdır.

SRC1 BELGESİ NEDİR, NE İŞE YARAR?
SRC1 belgesi uluslararası taşımacılık yapan olan sürücülerin almakla yükümlü olduğu mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC2 BELGESİ NEDİR, NE İŞE YARAR?
SRC2 belgesi ise yurt içinde yolcu taşımacılığı yapacak vatandaşların almak zorunda olduğu belgedir. Şunu da belirtmek gerekirse; SRC1 belgesi alan kişiler aynı zamanda SRC2 belgesi de almış sayılırlar. Bunun dışında yeniden başvuruda bulunarak SRC2 belgesi almalarına gerek bulunmamaktadır.

SRC3 BELGESİ NEDİR, NE İŞE YARAR?
Uluslararası eşya, kargo taşımak isteyen kişilerin almakla yükümlü oldukları belge ise SRC3 belgesidir.

SRC4 BELGESİ NEDİR, NE İŞE YARAR?
Şayet eşya ve kargo taşımacılığı yurt içinde yapılacaksa SRC4 belgesi sahibi olunmalıdır. SRC1 ve SRC2 belgelerinde geçerli olan durum SRC3 ve SRC4 belgeleri için de geçerlidir. Yani SRC3 belgesi almış ticari araç sürücüleri SRC4 belgesi almış sayılmaktadırlar. Harici olarak tekrardan SRC4 belgesi almak için başvuruda bulunmalarına gerek yoktur.

SRC5 BELGESİ NEDİR, NE İŞE YARAR?
Bunların haricinde son olarak ise SRC5 belgesi bulunmaktadır. SRC5 belgesi tehlikeli madde taşıyan araç sürücüleri tarafından alınır. Her türlü tehlikeli madde taşıyan araçları kullanacak kişiler SRC5 belgesi almakla yükümlüdür.

4925 sayılı Karayolu Taşıma Kanunu gereğince hazırlanan “Karayolu Taşımacılık Faaliyetleri Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği” yürürlüğe girdiğinden “Araç sahibi olsun veya olmasın, ticari taşıt kullanma belgesi sahibi olan bütün şoförlerin SRC belgesi alma zorunluluğu vardır. SRC belgesi olarak nitelendirilen yeni ticari araç sürücü belgesi olmayan ticari araç sürücülerinin araçlarını kullanamayacakları Ulaştırma Bakanlığı tarafından açıkça belirtilmiştir.
2918 sayılı Trafik Kanununa göre G sınıfı ehliyet alabilmek için en az 18 yaşını bitirip 19'dan gün almak gerekmektedir.
iş makinası ehliyeti, iş makinası ehliyet, iş makinesi sürücü belgesi, Şu andaki yönetmeliğe göre en az ilkokul diploması sahibi olmak gerekli.
iş makinesi sürücü ehliyeti,forklift sürücü ehliyeti,  G sürücü belgesi iş makinesi operatörlük belgesi olanların Taşıt Trafiğine açık olan yollarda İş Makinesi kullanabilmek için almaları zorunlu ehliyettir.Operatörlük belgesi olmayanlara verilmemekte olup Operatör ehliyeti belgesi olanlar her hangi bir sınava tabi tutulmadan sürücü belgeleri varsa eğer .Yeni yapılan düzenlemeyle Sürücü Kursuna Kayıt yaptırıp G sınıfı sürücü sertifikası aldıktan sonra Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil Şubelerine
forklift, forklif,forlift, forlif,vinç ehliyet, vinç ehliyeti, vinc sürücü belgesi, İşmakinesi Operatörlük belgesi iş sahalarında kullanılan forklift,kazıyıcı yükleyici,vinç vs. gibi araçlar için alınması zorunlu belgedir.
İş Makinesi Operatörlük belgesi almak için adaylar Motordan teorik sınava ve Alacakları Operatörlük belgesi araç cinsine göre uygulama sınavına tabi tutulurlar.