Tekirdağ Merkez İlkhan Abaşhatun

Bu kursu paylaş
0 Yorum

İlkhan Abaşhatun

merkez, TEKİRDAĞ
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: Satranç Kursu , Felsefe Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
İlkhan Abaşhatun, TEKİRDAĞ MERKEZ ve civarında hizmet vermekte olup 12.09.2018 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. TEKİRDAĞ ilinde hizmet veren 128 kurs/özel ders verenden 34 . sıradadır. Başta Satranç olmak üzere 2 farklı kurs/özel ders vermektedir. İlkhan Abaşhatun, 0 gelen talepten 0 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
11 yaşından beri satranç oynamaktayım. 1. kademe satranç antrenörüyüm. Ayrıca 8 yıldır MEB'de kardolu felsefe öğretmeniyim ve evliyim. Hem öğrenci evinde hem de kendi evimde her düzeye uygun satranç dersi verebilirim.

Fotoğraflar

Satranç Nedir?

Satranç, iki oyuncu arasında satranç tahtası ve taşları ile oynanan bir masa oyunudur. Bu oyun satranç tahtası denilen 8 x 8 ‘lik kare bir alan üzerinde satranç taşları ile oynanır. Toplam 64 karenin yarısı siyah, yarısı beyaz renklerden oluşur. Taraflar beyaz ve siyah renkli taşları alırlar, her oyuncunun bir seferde bir hamle yapmasıyla oyun gelişir. Oyunun başında beyaz ve siyahların 16 taşı bulunur. Bunlar bir Şah, bir vezir, iki kale, iki fil, iki at ve sekiz piyondan oluşur. Oyunun amacı karşı tarafın şahını mat etmektir.

Satranç 6. yüzyılda Hindular tarafından oynanmaya başlanmış, oradan dünyaya yayılmıştır. Dünya çapında turnuvaları düzenlenir ve bir spor dalı olarak kabul edilir.

Felsefe Nedir?

Yunanca ''sevgi'' ve ''bilgelik'' kelimelerinden meydana gelen felsefe düşünce sanatı anlamına gelir. İnsanları gerçek, güzellik, bilgi, akıl, din başta olmak üzere pek çok kavram üzerinden düşünmeye yönlendiren bu sanat dalı Antik Çağ'dan günümüze kadar gelmiş, en önemli düşünürleri bizlere kazandırmıştır. Düşünceye eleştirel bir yaklaşım getiren felsefede sorular her soruya sistemli bir karşılık verebilmek büyük önem taşımaktadır.
Verilen Kursların Ayrıntıları
Eğitim öğretimin amacı çocuklarımızı yaşamda başarılı olmalarını sağlamaktır. Yaşamda da satranç oyununda da esas olan mücadeledir. Satranç bir mücadele yönetimidir. Yönetim becerisidir. Yönetim sanatıdır. Hatta bazen bir kriz yönetimidir. Satranç bizlere oyunda olduğu gibi yaşamda da kısa ve uzun vadeli hedeflerin olması gerektiğini, amacı olmayan oyununda yaşamın da bir şey ifade etmeyeceğini anlatır. Hedefe ulaşmak için bir plan yapılması bu plan doğrultusunda eldeki olanakların en akılcı, en ekonomik kullanımını öğretir. Hedefe ulaşan yolda, gelebilecek tüm olumsuzluklara karşın tedbirli olmayı, ayrıntılar hesaplansa bile yapılan tüm hamlelerin asıl amaca hizmet etmesi gerektiğini ortaya koyar. Bu sebeple çocuklarımız için satrancın önemi saymakla bitmez. Çocuklarınızın satrançta başarılı olmasını istiyorsanız doğru profildesiniz. 8 yıldır Milli Eğitimde kadrolu öğretmenim ve satranç öğretiminde de kendimi kanıtlamış birisiyim. Bu bağlamda çocuklarınıza satracı hem sevdirip hemde öğretebilirim.