Bursa Merkez Mehtap Yılmaz

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Mehtap  Yılmaz

merkez, BURSA
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: Body/Art Kursu , Bale Kursu , Modern Dans Kursu , Vals Kursu , Çocuk Dans Kursu , Dans Özel Ders

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Mehtap Yılmaz, BURSA MERKEZ ve civarında hizmet vermekte olup 06.07.2018 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. BURSA ilinde hizmet veren 890 kurs/özel ders verenden 474 . sıradadır. Başta Bale olmak üzere 6 farklı kurs/özel ders vermektedir. Mehtap Yılmaz, 5 gelen talepten 0 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
Halk oyunları, zumba, oryantal ve düğün dansları için her yaş grubuna profesyonel eğitim vermekteyim. Grup dersleri yada bireysel dersler yapılabilir.


Body/Art Nedir?

Yves Klein’ın 1960- 61’de maviye boyadığı çıplak mankenleri tuval üzerinde hareket ettirerek gerçekleştirdiği “anthropom” isimli gösterileri ve `piero manzoni`’nin “yaşayan heykelleri” bir anlamda vücut sanatıyla ilişkilidir. oluşumlarda da görülen insan bedeninin sanat’ın bir unsuru olması durumu vücut sanatı ile birlikte devam etmiştir. 70’lerden sonra vücut sanatı performanslara dönüşmüştür. bu gibi hareket temelli sanatların ortak özelliklerinden bir tanesi disiplinler arasındaki sınırları ortadan kaldırmak olduğu için vücut sanatı da sonradan gelişecek bir çok akımın içerisinde varlığını sürdürmeye devam etmiştir. sanatin yaşam ile arasındaki sınırlarını sorgulayan performans denemelerinden bir tanesi, 1969’da gilbert proesch vegeorge passmore’un “şarkı söyleyen heykel” adlı performanslarıdır. bu performans sanatçı ve yapıtın bütünleşmesi bakımından aynı zamanda vücut sanatının da heykelle alakalı en bilindik örneklerindedir. (bkz: gilbert and george) piero manzoni ile birlikte görülen vücut ürünlerininde sanat eseri olarak kullanılması daha sonraları gelişecek olan abject sanat akımı ile de paralellik gösterir. yine 1990’larda ingiliz avan-garde sanatçısı marc quinn, de kendi donmuş kanından yaptığı büstü sergileyerek öne çıkmıştır.

Bale Nedir?

Bale dans, mimik, müzik ve dekor sanatlarının ileri standartta birleştirilerek kullanıldığı bir tiyatro gösterisi olarak tanımlanabilir. Asıl eleman olarak kullanılan dans aslında İtalyanca dans anlamına gelen ‘ballo’ ya da ‘balletto’ sözcüğünden türetilmiştir. Görsel sanatların en pırıltılısı olan bale, özellikle küçük kız çocuklarının düşlerini süsleyen büyülü bir dünyadır. Disiplinli, özverili, algılamadaki gelişimin temellerini atan, alabildiğine renkli ve zevkli, uzun bir süreçtir bale eğitimi… Bale eğitiminde enstrüman ‘vücut’tur. Bu nedenle, çocuğun anatomik yapısı gözetilmeden verilen yüklemeci ve gösterişe dayanan eğitimin zararları, ömür boyu sürmekte ve en önemlisi balenin düşünsel ve zeka ile ilgili boyutunu da etkileyerek asıl amacından uzaklaşmaktadır.