İstanbul Merkez (Anadolu Yakası) Recep Tuhal

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Recep Tuhal

merkez (anadolu yakasi), İSTANBUL
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: Bebeklik Dönemi İşitme Engelliler Eğitimi Kursu , Okul Dönemi İşitme Engelliler Eğitimi Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Recep Tuhal, İSTANBUL MERKEZ (ANADOLU YAKASI) ve civarında hizmet vermekte olup 22.02.2018 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. İSTANBUL ilinde hizmet veren 5512 kurs/özel ders verenden 2188 . sıradadır. Başta Bebeklik Dönemi İşitme Engelliler Eğitimi olmak üzere 2 farklı kurs/özel ders vermektedir. Recep Tuhal, 3 gelen talepten 2 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
işitme engelliler alan öğretmeniyim 06 yaş ve okul düzeyindeki çocuklara anadolu yakasında özel ders verebilirim. Özel derslerin ilk seansını deneme seansı olarak ücretsiz vereceğim ardından düzenli bir eğitim sistemiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Gerekli olan tüm materyal ve envanterlere sahibim ihtiyaç oldu durumlarda seansa gelirken getireceğim. Çocuklarla iletişimim oldukça güçlüdür. Hale’n aktif olarak alanımdaki yenilikleri takip etmek amacıyla seminerlere ve sempozyumlara katılmaktayım. İşimi severek yapıyor ve işimden son derece keyif alıyorum.


Bebeklik Dönemi İşitme Engelliler Eğitimi Nedir?

Eğitim ihtiyacı orta derecede işitme kaybı (26-40 dB) ile başlar.

Çok hafif ve hafif derecede işitme kaybı olan çocuklara ev ve sınıf ortamlarında gerekli düzenlemeler yapılarak (sınıfta ön sırada oturma, duvarların ve yerlerin sesi geçirici geçirici özellikler taşıması, sesin yankılanmasını en az seviyeye getirme) rahat dinleme koşulları konusunda danışmanlık verilmelidir. (Şekil 12,13).

İşitme Kaybı Derecesine Göre Uygulanan Eğitim Programları

Çocukların işitme kaybı dereceleri arttıkça kullanılan iletişim modelleri ve eğitim teknikleri farklılık gösterir.

Orta derecede kaybı olan bir çocuk işittiğini anlama, kelime hazinesi ve lisan gelişimi, konuşma bozukluğu terapisi ve/veya okuma becerilerini destekleyici eğitim almalıdır. Okul öğretmeninin de programa dahil edilmesi gereklidir.

İleri ve çok ileri derecede işitme kaybı olan çocuk, tüm lisan alanlarında ve okul yaşantısında özel eğitim programlarına ihtiyaç duyar. İşitme cihazının erken dönemde kullanılmaya başlanması özellikle bu kayba sahip olan çocukların işiterek ve konuşarak (işitsel-sözel yöntem) normal lisan gelişimini yakalamayı amaçlayan programları takip etmeleri mümkün olmaktadır. Ancak, işitme kaybı 80-90 dB’e yaklaştıkça işitsel-sözel yönteme işaret lisanı yönteminin de eklenmesi (total iletişim) gerekebilir.

Okul Dönemi İşitme Engelliler Eğitimi Nedir?

İşitme kaybının teşhisi kesinleştikten sonra çocuğunuz için uygun değerlendirme ve katılım programları hazırlanmalıdır. İşitme engelli çocuklar farklı işitme derecelerinden dolayı farklı programlara ihtiyaç duyarlar. Bu yüzden farklı alanlardan uzmanlar bir araya gelerek program hazırlar.

İşitme Engelliler Öğretmeni
Özel Eğitim Uzmanı
Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi
Dil ve konuşma uzmanı
Çocuk odyoloğu
Psikolog