Kahramanmaraş Merkez Mehmet Köşker

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Mehmet Köşker

merkez, KAHRAMANMARAŞ
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: Termodinamik Kursu , Malzeme Bilimi Kursu , model uçak Kursu , İHA (Drone) Kursu , Ödevlere Yardım Kursu , Matematik Özel Ders , Ortaokul Matematik Özel Ders , İlkokul Matematik Özel Ders , Direksiyon Özel Ders , Direksiyon Kursu , B Ehliyet Kursu , Pilotluk Kursu , İHA Pilot Eğitimi Kursu , Etüt Kursu , Liseler İçin Arasınıf Etüt Kursu , Matematik Kursu , Güvenli Sürüş Kursu , AYT Kursu , TYT Kursu , LGS (TEOG) Kursu , YKS Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Mehmet Köşker, KAHRAMANMARAŞ MERKEZ ve civarında hizmet vermekte olup 26.09.2018 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. KAHRAMANMARAŞ ilinde hizmet veren 114 kurs/özel ders verenden 8 . sıradadır. Başta Matematik olmak üzere 21 farklı kurs/özel ders vermektedir. Mehmet Köşker, 10 gelen talepten 2 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
Matematik ve Direksiyon özel ders verilir.

Fotoğraflar

Termodinamik Nedir?

Termodinamik, kelime anlamı olarak ısı (termo) ve güç (dinamik) anlamı taşımaktadır. Bir sistem içerisindeki enerjinin nasıl hareket ettiğini ve kullanılabilir enerji veya ısıya nasıl dönüştüğünü inceleyen termodinamik, tekstil makinelerinin verimini arttırma çalışmaları sonucunda ortaya çıkmıştır.

Termodinamiğin Kökeni

Endüstri devrimi zamanında mühendisler, ısı enerjisiyle iş yapan etkili ısı makineleri yapmaya çalışıyordu. İşlevsel ve verimli ısı makinelerini üretmek için genel prensiplere dayalı olarak yaptıkları temel araştırmalar fiziğin branşlarından birisi olan Termodinamiği oluşturmuştur. Termodinamik, ısı ve termal enerji üzerine yapılan çalışmalara denir. Termodinamiğin üç yasası mevcuttur ve ek olarak temel yasa olan sıfırıncı yasası vardır.

18. yy başlarında, ısının kalorik adında bir sıvı olduğu ve sıcak nesnelerden soğuk nesnelere aktığı düşünülüyordu. Yani, bir bardak çaydaki kaloriğin çevreye yayılmasıyla çay soğuyor, bardak ve sehpa ısınıyordu. Benjamin Thompson, bir topun delinmesi sırasında oluşan ısının nereden geldiğini incelerken kalorik teoremde bir kusur keşfetti. Topun delinmesi sırasında yapılan iş, bir ısı oluşmasına neden oluyordu. Yani ısı, bir iş yaparak yaratılabiliyordu. Isı ve iş arasındaki ilişkinin bu şekilde anlaşılması ve makineleşmenin başlamasıyla birlikte termodinamik kavramı ve termodinamik yasaları oluşmaya başlamıştır. Günlük kullandığımız eşyalardan, enerji üretim sistemlerine kadar çok geniş bir yelpazeyi kapsayan termodinamiğin, genel geçerliliğini halen devam ettiren 4 yasası vardır.

Malzeme Bilimi Nedir?

Malzeme Bilimi dersi şu konuları kapsamaktadır: Malzemeler ve özelliklerinin sınıflandırılması. Katılarda atom teorisi ve atomik bağ; kristal ve kristal olmayan malzemelerin yapısı, atomların koordinasyonu ve sıralanması; kristallerin yapı türleri; amorf malzemeler. Katılarda kusurlar: nokta, çizgi veya yüzey kusurları. Mekanik özellikler: Elastisite, plastik deformasyon, kırılma, sürünme, yorulma. Faz dengesi, tek ve iki bileşenli sistemler. Atom hareketleri ve difüzyon. Faz dönüşümleri: itici güç, çekirdeklenme, büyüme ve TTT eğrileri kavramları. Metaller, alaşımlar, yarı iletkenler, seramik ve polimerde, optik, manyetik, elektrik ve mekanik özellikleri belirleyen temel kavramları kapsar. Bağların, yapının ve kompozisyonun nasıl fiziksel özellikleri etkileyip kontrol ettiği de tartışılır. İşlem-yapı-özellik bileşenleri arasındaki ilişkilerin kurulması sağlanır. Ders kapsamında elektriksel, termal, manyetik ve optik özellikler incelenerek malzemelerin bu özelliklerinin uygulama alanlarında kullanımları öğrencilere tanıtılır. Ayrıca metallerin korozyonu ve polimerik malzemelerde bozunma (degredasyon).