Konya Selçuklu Ismail Berne

Bu kursu paylaş
0 Yorum

Ismail Berne

selçuklu, KONYA
BİREYSEL ÜYE
Verdiği Kurslar: Fransızca Özel Ders , Arapça Kursu

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında Özet Bilgi:
Ismail Berne, KONYA SELÇUKLU ve civarında hizmet vermekte olup 11.07.2017 tarihinden itibaren kursbudur.com ailesinin bir üyesidir. KONYA ilinde hizmet veren 328 kurs/özel ders verenden 103 . sıradadır. Başta Arapça olmak üzere 2 farklı kurs/özel ders vermektedir. Ismail Berne, 71 gelen talepten 0 tanesine teklif vermiştir.

Kurs/Özel Ders Veren Hakkında
Asıl olarak Fransızım, ana dilim ve eğitim dilim Fransızcadır.
Gençlikten beri yabancı dillere tutkulu biriyim.
2003'ten beri Türkiye'de yaşıyorum ve Türk vatandaşlığı 2007'de kazandım.
Arapça ve Türkçe 90'larda öğrendim ve devamlı kullanıyorum.

- Alliance Française Kültür derneğinden Fransızca eğitim kapasite sertifikam var.
- Lyon Üniversitesinden Arapça seviye sertifikam var.


Fransızca Özel Ders Nedir?

Birebir Fransızca eğitimi verilir.

Fransızca, Hint–Avrupa dillerinin Latince kolundan gelişmiş olan, Fransa’da ve Fransız uygarlığını benimseyen kimi ülkelerde konuşulan dil..

Arapça Nedir?

Arapça dilinin kökeni kabilelerin yerel Arapça diyalektleri kullandığı İslamiyet öncesi Arabistan‘a dayanmaktadır.

Şiir, İslamiyet öncesi Arabistan kültüründe önemli bir rol oynamıştır. Bu sayede şairler bireysel kabilenin prestijini ve önemini temsil etmiştir. Batı Arabistan’da Mekke şehrine kısa bir mesafedeki bir pazar kasabası olan Okaz‘da  pek çok şairin eserlerinin sergilendiği şiir festivalleri düzenlenirdi.

Mekke ise ticaret, kültür ve din merkeziydi. Güçlü Quraish kabilesi Mekke’deki en güçlü kabileydi ve dilleri de en baskın diyalekte sahip dildi.

Kuran (İslamiyet’in kutsal kitabı) indiğinde, eşsiz ve özenli tarzı ve içerdiği mesajlar ile Arap toplumunu sonsuza kadar değiştirecekti. Kuran’ın inmesi Arapçanın dünya dili olma yolundaki ilk adımlarını göstermekteydi. Kuran dili halen Arapça dil bilimcilerinin referans aldığı bir değerlendirme ölçütüdür.

İslamiyet Arap Yarımadasında yayılmaya başladıkça, Arapça dili de sayısız çeşitli ifadeler, tarzlar ve janrlar geliştirmeye başlamıştır.

Sonrasında “Modern Standart Arapça“ denilen klasik dil gelişmiştir. "Modern Standart Arapça Nedir?" başlıklı sayfa bu modern Arapça türüyle ilgili daha çok bilgi sunmaktadır.

Arapçadan Geçen Kelimeler
Islamiyetin yayılmasıyla birlikte, Arapça bölgesel bir dilden uluslararası bir dil olma yolunda ilerlemeye başlamıştır. 8. Yüzyılda Arapçanın İspanya’da yayılmaya başlamasıyla Avrupa dilleri üzerindeki etkisi de görülmeye başlanmıştır.

İspanya’da yaşanan Müslümanlık çağı boyunca İspanyolca diline Arapçadan pek çok kelime geçmiştir. İspanya’daki pek çok yer isminde Arapça etkiler gözlenmektedir. Örneğin Granada’daki ünlü "El Hamra" sarayı ismini Arapça’da Kırmızı anlamına gelen “al-hamraa“dan almaktadır.

Müslüman dünyasındaki pek çok dil değişik seviyelerde Arapçadan etkilenmiştir. Farsça da hem kelime hem de gramer açısından Arapça’dan yoğun şekilde etkilenmiştir. Pakistan’ın resmi dili olan ve Hindistan’daki önemli dillerden biri olan Urduca da Arapça kökenli pek çok kelime içermektedir.

Günümüzde Arapça’nın Konuşulduğu Yerler
Arapça bugün Arap Dünyasında 200 milyondan fazla kişi tarafından konuşulmakta olup 22 ülkede resmi dil konumundadır.
Arapça, Arap Dünyasına sınır komşusu olan Mali, Nijer, Çad, Eritre, Cibuti, Etiyopya ve Somali gibi pek çok ülkede de önemli bir dildir. Aynı zamanda Türkiye’nin güney kesminde ve İran’ın güneybatısında bazı yerlerde de Arapça konuşanlar bulunmaktadır.
Arapların Arap Dünyası dışındaki ülkelere göçüyle, Arapça dili dünyanın dört bir köşesine yayılmıştır.
Arapça 1974’ten beri Birleşmiş Milletler’de de resmi dil statüsündedir.
Kuran dili olan Arapça Müslüman dünyasından saygı görmektedir. Pek çok Arap olmayan Müslüman çocuk, Kuran’ı okuyup anlayabilmek için küçük yaşta Arapça öğrenmeye başlamaktadır.
Verilen Kursların Ayrıntıları
- Asıl olarak Fransızım, ana dilim ve eğitim dilim Fransızcadır.
- Alliance Française Kültür derneğinden Fransızca eğitim kapasite sertifikam var.
- Türkiye'de Fransızca yeni başlayan öğrencilere bire bire dersleri verdim.
- Arapça ve Türkçe 90'larda öğrendim ve devamlı kullanıyorum.
- Lyon Üniversitesinden Arapça seviye sertifikam var.
- Arapça bire bir ve grup dersleri yeni başlayan ve orta seviye öğrencilere hem Fransa'da hem Türkiye'de verdim (Fransa'dan eski öğrencilerim Medine İslam Üniversitesinde devam etmekteler)